Начало » Хоби земеделие » Малката градина
09.06.2017 г.

Тор от коприва вместо химия

Копривата е един от най-големите врагове в градината. Всеки, който забележи подобно сръкче в двора си, гледа да го премахне от него. Всъщност обаче коприва е много полезно растение и настойките на водна основа могат да се използват като торове. При това тези торове са много полезни за растенията, тъй като те са съвсем безопасни, идвайки от растителния свят. Използвайки копривената настойка вие можете напълно да се откажете от някои химически торове, които се използват за подхранване на растенията, съхранявайки в баланс макро и микроелементите. Торовете от коприва са идеалното решение за всеки, които иска да види своите растения здрави и носещи обилна реколта.

Как да направите разтвора?

Процесът на приготвяне на тора от коприва е много прост и не изисква някакви особени умения. Сложете си ръкавици на ръцете и наберете коприва, като вземате от всякъде, само не около пътища.

Накиснете копривата. Събраните растения трябва да се поставят в кофа и да се залеят с вода така, че водата да покрива зелената маса напълно. Кофата не трябва да е малка, тъй като при ферментацията, количеството на течността може да се увеличи.

Допълнителни съставки. Например, растителна пепел, компост или още треви, като вратига и др. Не се бойте, можете да експериментирате и да измислите някакви нови "торове". Но са първи път можете да се ограничите само с коприва.

Процесът на ферментация. Кофата с настойката се покрива с капак и се поставя на слънчево място. Всеки ден копривата трябва да се разбърква, за да може по-добре и по-бързо да ферментира. В горещите летни дни този процес отнема около 5 денонощия, максимум седмица, но през пролетта и есента ферментацията ще е поне две седмици.

Готовият тор от коприва излъчва специфичен аромат, пени се, образуват се балончета и течността има изразителен блатист цвят, така че вие веднага можете да разберете, кога настойката е достигнала нужното състояние.

Как да го използвате?

Копривеният тор може да се използва за подхранване и опръскване на растенията. За торене настойката се разрежда с вода в пропорция 1:10, а за опръскване - 1:20. Редовното използване на копривената настойка ще укрепи растенията (техните корени, стебла, листа), те ще изглеждат здрави, а опръскването с разтвора ще изгони от културите някои вредители.

По принцип можете да използвате копривения тор за всички култури, но има някои видове, които не обичат особено парливото растение - бобове, фасул, грах, лук и чесън. За останалите растения торът от коприва ще е само радост. 

Тор от коприва вместо химия
113609
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Супа от фасул и коприва
Приготвяне на течен тор
Копривата е отличен органичен тор за краставиците
Каша от коприва
Зелен гювеч по сръбски
Полезни съвети
Настойка от коприва за ефективно подхранване на овошките и зеленчуците
Практика
Борим се срещу вредителите в градината с обикновени отвари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини