Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци

Цени на растителни и животински продукти в Германия

Спадът в цените на картофите за консумация продължава
Синор.БГ / 14.11.2025 г.
Цени на растителни и животински продукти в Германия

Цените на производителя на селскостопански продукти са били с 2,2% по-високи през септември 2025 г., отколкото през септември 2024 г. Годишната промяна също е била +2,2% през август 2025 г. и -0,2% през юли 2025 г. Както допълнително съобщава Федералната статистическа служба (Destatis), цените на производителя на селскостопански продукти са спаднали с 1,5% през септември 2025 г. в сравнение с предходния месец август 2025 г.

В сравнение със същия месец на предходната година, цените на растителните и животинските продукти отново се развиват в противоположни посоки през септември 2025 г. Цените на растителните продукти са спаднали с 10,5% спрямо септември 2024 г., докато цените на животните и животинските продукти са се повишили с 9,9%. В сравнение с предходния месец, както растителните продукти (-3,7%), така и животинските продукти (-0,4%) са по-евтини през септември 2025 г.

Спадът в цените на картофите за консумация продължава

Спадът от 10,5% на годишна база в цените на растителните продукти отново се дължи отчасти на спада в цените на картофите. През септември 2025 г. те бяха с 44,0% по-ниски в сравнение със септември 2024 г. През август 2025 г. годишната промяна беше -52,5%, а през юли 2025 г. - -53,0%. Цените на картофите също паднаха с 27,7% в сравнение с предходния месец, август 2025 г.

Цените на зеленчуците, плодовете, зърнените храни, търговските култури и фуражните култури са паднали, докато цените на виното са се повишили.

Цените на зеленчуците паднаха с 4,8% на годишна база, като краставиците (-28,7%), марулята айсберг (-7,8%) и зелето (-7,1%) бяха особено по-евтини. Обратно, цените на гъбите, наред с други стоки, се повишиха, като се увеличиха с 8,8% на годишна база.

Цените на производителите на плодове бяха с 0,6% по-ниски през септември 2025 г. в сравнение с година по-рано. Това беше първият спад на цените на годишна база от април 2023 г. Намаление на цените се наблюдаваше, наред с други неща, при ягодите (-11,0%). Ябълките за консумация, от друга страна, отбелязаха увеличение на цената с +5,7%.

Зърнените култури са били с 11,5% по-евтини през септември 2025 г. в сравнение със септември 2024 г. Цените на търговските култури като цяло са били с 12,3% по-ниски през септември 2025 г. в сравнение с година по-рано, въпреки че рапицата, за разлика от повечето други търговски култури, е поскъпнала (+1,5%). Цените на фуражните култури продължиха низходящата си тенденция, като са спаднали с 9,3% в сравнение със същия месец на предходната година. Цените на виното са се увеличили с 2,1% през септември 2025 г. в сравнение със септември 2024 г.

Животновъдство: Увеличение на цените на говедата, птиците, млякото и яйцата

Цените на животните през септември 2025 г. бяха с 11,5% по-високи, отколкото през септември 2024 г. Това се дължи главно на увеличение на цените на говедата с 42,1%. Цените на свинете за клане обаче паднаха с 4,6%. Цените на птиците през септември 2025 г. бяха с 10,9% по-високи, отколкото през септември 2024 г. Това се дължи главно на увеличение на цените с 16,3% за други птици (патици и пуйки) и 7,6% за пилета.

Цената на млякото през септември 2025 г. е била с 8,2% по-висока от същия месец на предходната година. В сравнение с предходния месец август 2025 г. цените на млякото са паднали (-1,6%). Цените на яйцата са се увеличили с 9,7% на годишна база.

Методологични бележки:

Индексът на цените на производителя на селскостопански продукти измерва развитието на продажните цени на селскостопанските продукти (без ДДС) в Германия и по този начин отразява ценовите тенденции на първично икономическо ниво. Годишните резултати и резултатите за фискалната година са сезонно претеглени и следователно често се отклоняват от средноаритметичната стойност на месечните индекси от януари до декември за годината или от юли до юни за фискалната година.

Цени на растителни и животински продукти в Германия
5350
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 5-11 декември 2025 година
Топлото време заплашва с набъбване на пъпките на рано цъфтящите овошки
Няма нито план за борба, нито компенсации за стопаните
Черната златка вече е национален проблем. Овощари остават без поминък
Блиц контрол в парламента
Поредно обещание как магазините за хората ще заработят от 15 декември
Най-после е сключен административният договор
До края на декември фермерите ще получат помощта за част от цената за напояване
Механизмът за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM) изправя земеделците пред нови финансови трудности
„Агрополихим“ призовава ЕК за диалог по екоизискване, което ще оскъпи торовете от 2026 г.
Провежда се за първи път
Ден преди Никулден в София се открива рибен фестивал
Свързани материали
Виж
Търговци сигнализират за измамници, източващи аванси от фиктивни продажби на зърно
Предстои ли нова ескалация в Черно море?
Защо за един ден цената на пшеницата на борсата в Париж скочи с 4-5 евро
Стрес за фермерите, чието зърно е на склад във „Фарм сенс“
Голям търговец на зърно и собственик на зърнобази върви към фалит
МЗХ ще защитава пред ЕК позицията на бранша
България е против нова забрана за обгазяване на зърнените складове с фосфин
Срещи с Бранша
За помпената станция на язовир „Пясъчник“ са осигурени 27 млн. лв., увери премиерът
Нова рекордна прогноза и на Международния съвет по зърното
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини