2015 година ще се запомни с невероятния бум в производството на бобови култури, чието отглеждане през последните две десетилетия беше сведено почти до нула. Това показва оперативният анализ на министерството на земеделието за производството на плодове е зеленчуци, сравнено с миналата година. При боба, лещата, соята и граха безспорен стимул за възстановяването се оказва европейското подпомагане, където субсидиите се дават по две направления – като зелени плащания и като протеинови култури. Затова и анализът на агроведомството към началото на ноември дава интересна съпоставка в размера на реколтата, събрана от тези зеленчуци през 2015 г.
Най-голямо увеличение се отбелязва при соята, чиято реколта е 90 пъти по-голяма от тази през миналата година. Стопаните са прибрали над 33 хиляди тона, въпреки че заради сушата добивите от декар тази година бяха по-ниски от миналогодишните.
При лещата се отчита над осем пъти по-голяма реколта. До началото на ноември са прибрани 2 142 т. Експертите обясняват, че тези количества са получени от осемкратно увеличение на обработваемите площи.
Редица фермери са заложили на фуражния и градинския грах, при които също се отчита ръст. При фуражния са прибрани близо 32 хил. тона, което е над два пъти повече от този през миналата година.
Традиционно стопаните го използват за сеитбооборот, тъй като осигурява необходимия азот в почвата и през следващата година житните култури се развиват изключително добре, поясниха агрономи.
С 11% повече са и количествата градински грах, прибрани тази година. Общо стопаните ще осигурят за консервната индустрия и за пазара над 5 200 тона.
Извън протеиновите култури значителен ръст се отчита и в производството на ориз.
Тази година са прибрани над 52 800 т ориз, което е близо два пъти повече от минологодишната реколта.
Около 10 хил. тона е и прибраното сорго, което е с 64% повече от 2014 г.
Анализът за производството на плодове показва спад в добивите при почти всички овощни насаждения. Единствено при винените и десертни лозя и при лавандулата се отчита ръст в производството. Спъоред данните тази година са прибрани над 343 хил. тона грозде, от които 29 800 са десертните.
При винените лозя реколтата е с 73% повече от 2014 г., а при десертните – с 68%.
От лавадулата са прибрани 16 хил. тона, което е с 14 на сто повече от миналата година.
Не така стоят нещата при маслодайната роза, където са прибрани 8 660 тона, или с близо 40% по-малко от 2014 г.
От плодните дръвчета сушата е поразила най-много добивите при прасковите, кайсиите и крушите, от които са прибрани съответно – 37 817 т, 15 283 т и 2 185 т. Спадът спрямо миналата година при прасковите е 31%, при кайсиите – 17,5% и при крушите – 21%.
Леко увеличение тази година има в добивите на ягоди и череши. От черешите са прибрани 39 500 т, което е с 1,8% повече от 2014 г. Набраните ягоди са 7 460 т, което е с близо 16% повече от миналата година.
С над 10% по-малко са прибраните ябълки – реколтата тази година е 41 600 тона.