Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
21.11.2006 г.

Кладница, кацнала на пънче

Кладница, кацнала на пънче

Основни изисквания при отглеждане на кладницата върху пънче са сенчестото място през периода на вегетацията и подходящ дървесен вид от широколистните. Трябва да са подберат добре закръглени и гладки сурови (свежи) пънчета с дължина 50-60 см и диаметър 30-50 см. Резултатите са по-добри, ако използвате бук, явор, дъб, липа, топола. Твърдостта на дървесината също е от значение. Меката дървесина много по-бързо се обхваща от мицела и реколтирането започва много по-рано - след 85 до 160 дни. При това гъбният мицел се изтощава много по-рано - за около 3 до 3,5 години, докато при дървесните видове с твърда дървесина плододаването започва след 10 до 14 месеца, обаче продължава за двойно по-дълъг период от време и активността на мицела се изчерпва след 6-7 години.

Друг важен момент е месецът на засаждане на мицела съобразно избраното дърво. Производителят трябва да си изясни времето, през което желае да прораства мицелът. Основен критерий е състоянието на дървесината. Пънчето трябва да е изрязано не по-късно от 5-6 месеца. Отрязаните по-рано често се нападат от паразити и плесени и са негодни за култивиране. Дървото трябва е здраво, да не е с потъмняла, напукана или загнила дървесина. Ако е с цепнатини, трябва да се потопи във вода за два-три дни и ако са изчезнали, можем да пристъпим към подготовката за неговото мицелиране. Трябва да се уточни и видът кладница за отглеждане - зимен или летен и в кой годишен сезон искате да получите реколта. За лятото се използва мицел от лятна кладница, която е с жълтеникаво-сив цвят и е по-тънкомесеста. Зимната кладница плододава обикновено късно през есента и рано през пролетта. Плодните тела са по-големи със сиво-черен цвят и с по-дебело месо.

С една опаковка мицел може да се мицелират 6 до 9 дървесни пънчета. Това зависи от дебелината на пънчетата и дълбочината на прорезите. Мицелът се сади по няколко начина: в средата на ствола правим прорез да дълбочина 2 до 2,5 см в зависимост от дебелината му. Мицелът, предварително много добре счукан, с хартиена фунийка се изсипва в прореза бавно, внимателно и равномерно, без да се разсипва.С пластмасово фолио, широко около 10-12 см и дълго колкото обиколката на ствола, обвиваме прореза плътно и го прикрепваме с кабърчета. Друг начин на засаждане е като на изправеното пънче освежаваме чрез изрязване повърхността, почистваме я много добре, равномерно посипваме мицела по повърхността и го покриваме с фолио .

Засаждането може да стане и чрез пробиване на дупки с бормашина с дебелина 2 см, дълбочината да бъде максимално голяма. Правят се 10-12 дупки на ствол, в които с фунийка се изсипва мицелът и дупките се запушват с кора, корк и др.

Кладница, кацнала на пънче
67728
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Бизнес
Разходи и приходи при отглеждане на кладница със субстрат
Защо да отглеждаме кладница
Пикантно ястие с кладница и аспержи
Кладница с лук по селски
Технологичният процес е разработен на основата на най-новите научни и практически постижения
Производител на мицел за гъби шиитаке, кладница и печурка
ГЪБИТЕ СА ОТНОВО ПЕРСПЕКТИВЕН БИЗНЕС
Култивиране на кладници
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини