При изключително голямата суша, продължила особено дълго за фермерите от Южна България – дори за тези от тях, които прилагат безорното земеделие (no till-технологията), стопанската година ще приключи с плачевни резултати. Този извод прави фермерът от Съединение Ангел Вукодинов, който е сред пионерите в прилагането на щадящите почвата безорни технологии, запазващи по-продължително влагата в почвата.
Към този момент стопанството му е постигнало добри резултати единствено при пшеницата, където са постигнати добиви средно между 470 и 480 килограма, на места до 500 кг от декар. Но при жътвата на слънчогледа прибраните количества от ранните сортове са критични – между 100 и 120 кг от дка. „Дори при по-добри добиви от късните сортове, защото още не сме приключили с прибирането на реколтата, като повечето колеги от региона и ние едва ли ще успеем да минем чертата“, прогнозира Вукодинов.
Срещаме фермера на семинар, който земеделските производители сами са финансирали, поканвайки лектор от САЩ, който да представи подходящи за климата на България консервационни технологии, щадящи здравето на почвата. „Заради климатичните промени през последните години немалко колеги започнаха да прилагат no till (директна сеитба без оран) , strip-till (обработка на ивици) и друг тип консервационно земеделие. Но всичко това върви на собствен ход, без да виждаме държавни политики, които да бъдат адекватни на промените в климата и да станат общо задължителни за всички земеделски производители. Не само за тези, които могат да си позволят подобни инвестициите в екологично земеделие“, коментира Вукодинов.
Фермерът неведнъж е говорел как българското земеделие се нуждае от навременна държавна политика, за да няма губещи отрасли като този на плодовете, зеленчуците и животновъдството, и единственият печеливш - зърнопроизводството. „Колегите от цял свят отдавна настояват за геополитика и в областта на селското стопанство, виждаме, че това трябва да се случи дори в Европейския съюз, защото промените в климата го налагат“, обяснява Ангел Вукодинов.
А ние ще добавим, че в случая с българските политики нещата отдавна са изтървани откъм защита на земеделските стопани, които са принудени сами да се хващат за косите и като барон Мюнхаузен да си решават проблемите. Особено през тази година, когато малкият и среден бизнес в Южна България масово ще започне да фалира. И защото причината е не само в ниските световни цени на зърното, но и във високата себестойност, предизвикана от поскъпването на торове, препарати и от неизпълнимите екологични правила, водещи до слаби реколти. Все пречки, за които отдавна трябваше да мислят политическите лидери навсякъде по света.
И Борислав Петков от Хасковско не вижда светлина в тунела
(Извън текста, съобщаваме една полезна новина за земеделските производители, които ще сеят покривни култури - за настоящия сезон фирмата на Ангел Вукодинов разполага с известни количества свободни семена ряпа, бял синап, лен, зимен и пролетен многолистен грах, овес и кориандър).