Начало » Новини » Интервю
12.05.2021 г.

Вукодинов: Истината е, че ноу-тил технологията няма алтернатива за здравето на хората

Ден на отворените врати
Вукодинов: Истината е, че ноу-тил технологията няма алтернатива за здравето на хората

sinor

„Голямата ми надежда за земеделието е в новото поколение и се радвам, че толкова много млади хора дойдоха на днешния ден в Съединение, за да почерпят опит за ноу-тил технологията (no till) , която прилагаме през последните 5-6 години”. С тези думи земеделецът от Съединение и бивш председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вуковидов посрещна на 11 май в стопанството си близо 80 колеги от цялата страна.

На полетата край Съединение и в родното село на Вукодинов Драгомир присъстваха земеделци от Пловдивско, Пазарджико, Шуменско, Търговищко, Бургаско, Ловешко и др. А идеята на това събиране беше освен да разкаже в подробости за експериментите и трудностите, през които е преминал, преди сериозно „да„се запали” по новата технология с безорното земеделие, също да бъде в помощ и на по-малките земеделци, които биха искали да се ориентират към безорното земеделие.

Денят на отворените врати съвпадна с 30-годишнината от създаването на семейната фирма на Вукодинов, учредена заедно със сестра му през 1991 г. И ако в зората на създаването на бизнеса само 20% от дейността им е била земеделска, притежавайки едва 300 декара земя, купена след ликвидацията на кооперацията, днес те обработват 17 хиляди декара. И от тях само 1 500 декара се отглеждат по конвенционален начин, останалото е с безорно земеделие. Колкото до търговската дейност, днес тя съставлява само 20% срещу 80 процента работа на полето.

Освен ечемик, пшеница и слънчоглед Вукодинов отглежда по екологичната технология още кориандър, лен, а за покривни култури използва грах, синап, бяла ряпа, фацелия и др. По време на открития ден земеделците видяха не малка част от полетата, сред които се открояваше ечемикът, а и пшеницата, част от коята е и с български сортове. Ще припомним, че при безорното земеделие ефектът е двоен - от една страна фермерите щадят почвата, като намаляват обработките и запазват влажността, а от друга страна намаляват разходите си за горива, торове и препарати за растителна защита. Самият Вукодинов вече е намалил почти двойно разходите си за горива, използвани в земеделието в размикета на една година.

Фирмата „Вуки” ЕООД отскоро е станала дистрибутор на сеялките за ноу-тил земеделие на украинските заводи за селскостопанска техника в Запорожието. Поддържайки темпото на фирмата да съчетава търговската със земеделска дейност, фермерът представи заедно с ръководството на Запорожските заводи и сеялката Siva Nova, която се изнася в над 10 държави. А поради универсалната цена би могла да стане основна инвестиция за редица по-малки земеделски стопанства, които отглеждат до и малко над 500 дка и искат да се преориентират към безорното земеделие, посочи фермерът.

На форум в Киев

Колкото до прехода към новата технология, Вукодинов призна, че са му били необходими повече от 10 години, преди да пристъпи към масово й прилагане, както се изрази „за да му трепне” за тази промяна. Първите стъпки като елементи от ноу-тила по принуда са приложили още преди 13 години, когато, за да подготвя полетата си с рапица през лятото заради сухата почва амортизацията на техниката се е вдигала рязко до 3 лева на декар. В резултат, това производство е станало нерентабилно. За да задържат влагата в земята, те са започнали да насичат и оставят сламата на полето. Постепенно са намалили и обработките на почвата.

Истинският прелом към ноу-тила обаче настъпил, когато преди 5-6 години в интернет професионалния сайт за тази технология прочел статия за постигнати в чужбина високи добиви – с 20-30% над конвенционалните култури, получени чрез безорното земеделие. Постепенно изчита маса литература, докато намери верния път.

„Ноу-тилът е безкраен като технология, но и при нас, както при останалите колеги ни беше нужна практика, защото се допускат не малко грушки”, обясни Вукодинов. И изрази голямата си благодарност към колегите си Сашо Кадиев, Видьо Иванов, Светло Русалов и други земеделци, помогнали му в първите стъпки за прилагане на ноу-тила.

Опитът на Борислав Петков в Лесово

Вукодинов обясни още, че като шеф на фирма основната му идея е да прави бизнес, който носи принадена стойност. А безорното земеделие е сложна наука и докато навлезеш в дълбочина, ти трябва време. Но все пак идва моментът, в който разбираш, че когато човек иска да промени нещата цялостно, той променя начина, по който гледа на тях и в това е същността на ноу-тила”. 

"Всеки от нас първоначално не се ръководи най-много от мисълта за земята, защото сме бизнесмени и балансът ни трябва да излезе на плюс, за да продължим да се развиваме. Зеленото, екото и социалното звучат много добре като идеи, но всеки от нас гледа как да оптимизира производството си. И едва когато натрупаш критична база от знания, тогава вече управляваш процесите по-лесно", посочи фермерът. Защото основният извод е , че "тази технология наистина няма алтернатива по отношение на здравето на хората”.

Екатерина Стоилова

Вукодинов: Истината е, че ноу-тил технологията няма алтернатива за здравето на хората
28404
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Още за реколтата
Вукодинов: Добивите от пшеницата с no till са прилични, но за слънчогледа са едва 120 кг от дка
Бившият председател на НАЗ и зърнопроизводител от Съединение
Вукодинов: От производството ни отпаднаха основни култури заради сушата
Позиция, която властта трябва да чуе
Вукодинов: Интервенция на зърно се прави по време на жътва!
Навременната критика
Вукодинов: Видиш ли лошо – не бой се, видиш ли хубаво – не се радвай!
Зърнопроизводител от Южна България
Вукодинов: И добрата реколта не може да компенсира ефекта от ценовия срив преди жътва
Ноу-тил
Иван Божанов: Отказахме се от рапицата като съпричастност към колегите пчелари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини