Повечето любители градинари отглеждат жълтоплодните домати като хоби, но не всички знаят, че те са толкова здравословни, колкото и останалите. “Златните ябълки”, както ги наричат в Средиземниморието, могат да се консумират дори от страдащите от алергии. Тези слънчеви плодове напълно оправдават името си, а на жълтата окраска влияе наличието на каротин (провитамин А).
Полезните качества на жълтите домати
Родина на жълтоплодните домати е северозападното крайбрежие на Южна Америка, откъдето са пренесени тези растения от сем. Картофови. Много често те се отглеждат като своеобразно украшение на градината. Цветът на кората в зависимост от сорта може да варира от лимонено до ярко оранжево. Цветовата гама се обуславя от съчетанието между пулпа и кората на плодовете. Яркостта на цвета се определя от съдържанието на бета каротин в състава на пулпата – доматът отвътре може да бъде прозрачен, светложълт или наситен оранжево-жълт.
Какво да садим след лука през август
Жълтите домати по нищо не отстъпват на своите червени събратя, а в някои отношения дори ги превъзхождат. Ето някои от тези качества:
– по витаминен състав са над останалите разновидности на доматите;
– те са естествени антидепресанти;
– съдържат миоцин, който укрепва кръвоносните съдове;
– в плодовете се съдържа голямо количество каротин, на който дължат жълтия си цвят;
– съдържат по-голямо количество ликопен от червените домати;
– плодовете са безопасни и могат да се консумират от страдащите от алергии;
– те са по-малко калорийни и имат по-ниска киселинност, като в 100 грама се съдържат само 15 kcal.
Всички продукти, имащи жълт цвят, изпълняват ролята на естествени антидепресанти, разграждат мазнините и ускоряват метаболитните процеси. Семената на жълтоплодните домати имат белезникав отенък, но ако са черни – това е ярък признак, че плодовете са презрели.
Състав на жълтите домати
Жълтоплодните домати са полезни, както и червените, поради богатото витаминозно съдържание – витамини А, В, С. В състава им има още ликопен, фитоен, каротин, миоцин, невроспорин, органични киселини, целулоза, глюкоза, каротеноиди.
Каротетеноидите отговарят за окраската на плодовете и са мощни антиоксиданти. Освен това жълтите домати съдържат и ликопен, който е не по-малко силен антиоксидант, а в тандем те извеждат всички вредни вещества от организма и намаляват увреждането от окислителните процеси, водещи до стареене на клетъчните структури.
Миоцинът е отговорен за укрепване на кръвоносните съдове и подобряване на външния вид на кожата.
Оптималното количество абсицинова киселина в пулпата на доматите определя пригодността им за използване от деца, страдащи от алергии, хора със заболявания на стомашно-чревния тракт и бъбреците. В състава има още желязо, калций, сяра и калий, от които човешкото тяло се нуждае не по-малко.
Важно е да знаем, че не трябва да се злоупотребява с комбинация на жълти домати и ястия, съдържащи нишесте, защото може да провокира появата на камъни в жлъчката и бъбреците.
Сортове жълти домати
На българския пазар могат да се намерят семена за различни сортове жълти домати. Златиста е български вкусен жълт домат – директен сорт, подходящ за полско производство, устойчив на тютюнева мозайка, вертицилиум и фузариум.
Голдън бой F1 е средно ранен индетерминантен сорт със златисто жълт цвят. Плодовете узряват за 70-90 дни.
Много атрактивен и нестандартен е оранжевият домат Злоти Озаровски – ранен индетерминантен сорт.
Бендида F1 е с високо съдържание на бета каротин и има висока устойчивост към много характерни за доматите заболявания.
Лимон Цитрина е характерен с ярко жълт цвят в узряло състояние. Всяка китка съдържа по около 30-на домата с тегло 75-87 г.
Венус е перфектен чери сорт за саксийно отглеждане. В зряла възраст имат оранжев цвят.
Жълт чери крушовиден домат – не се допуска засушаване при отглеждане, защото плодовете се напукват и опадат. Сортът е високодобивен.
Вече съществува много широк спектър от жълти домати за всеки вкус.