Начало » Хоби земеделие » Малката градина
15.08.2022 г.

Пиперът пожълтява и губи листна маса, а вредители не се забелязват

Пиперът пожълтява и губи листна маса, а вредители не се забелязват

Пожълтяването и опадане листата на пипера е тревожен сигнал, показващ нарушения в технологията на отглеждане, грешки в грижите или болести. Това е съпроводено с изоставане в развитието, загуба на реколта, а често и на целите растения. Наблюдава се на различни етапи от развитие на пипера.

Листата са вегетативни органи, в които се извършват два основни процеса – фотосинтеза и изпарение на водата (транспирация). По този начин растенията се охлаждат, като заедно с това се създава възходящ поток на вода и хранителни вещества от корените към върховете на растенията. Когато загубата на листата се случва на по-ранен етап, тогава завръзи и плодове почти няма.

Поставяме доматите на “сух режим”

Пиперът е много чувствителен към топлина, влага и съдържание на хранителни вещества в почвата. Листата могат да пожълтеят буквално за 2-3 дни. Ситуацията е екстремна и трябва да се вземат спешни мерки.

Причини за пожълтяване на листата

Като начало е необходимо да се установят причините, пораждащи проблема.

Недостиг на влага

Често разпространена причина за пожълтяване и опадане на долните листа е недостатъчното поливане. В този случай листата изсъхват, цветовете и завръзите опадат. При високи температури е важно да се полива по-често и правилно, като не се допуска преполиване.

Поливането със студена вода може да предизвика хипотермия на корените и да доведе до загниването им. Отмирането на корените или нарушения в развитието им не позволява усвояването на хранителни вещества и вода в достатъчни количества.

Излишък на влага

Застоят на влага в почвата, дължащ се на прекомерно поливане, нарушава нормалния въздухообмен, кореновата система не получава достатъчно кислород и започва да загнива. Това води до появата на кафяви петна по стъблата, а на листата тъмни участъци, изпъстрени с жълти ореоли. Среща се по-често при младите растения, но може да се получи също по време на цъфтеж и плододаване, ако почвата е тежка глинеста или кисела, което не позволява пълноценен въздушен и воден обмен.

Лукът и чесънът гният в градината – възможности да спасим реколтата

Поливането трябва да се извършва в сутрешните часове или вечер преди залез, като не се допускат резки колебания на температурните показатели на въздуха, водата и почвата.

Недостиг на азот

При недостиг на азот листата на пипера избледняват и пожълтяват, а жилките стават бели. Голяма е вероятността при преполиване или чести превалявания азотът да е слязъл в долните слоеве на почвата и да е недостъпен за растенията. Достатъчни са 30-60 г карбамид на 10 л вода. Пресищането с азот води също до пожълтяване и изгаряне на листата.

Недостиг на други хранителни елементи или микроелементи

Трудно е да се определи какво точно липсва, освен азот. Недостигът на хранителни елементи в много отношения прилича на хлороза, но няма да е зле да се поръси почвата с пепел – тя съдържа почти всичко необходимо, освен азот.

Установено е, че:

– при недостиг на фосфор листните пластини пожълтяват, но жилките остават зелени;

– при недостиг на калий листата пожълтяват по краищата, огъват се надолу и се деформират;

– от дефицит на желязо страдат предимно връхните листа, но не е задължително да има недостиг в почвата, а по-често не може да се усвоява.

Наличие на токсини в почвата

Това се наблюдава непосредствено след засаждане на растенията на постоянно място, ако са нарушени правилата на сеитбообращение. Листата на младите растения започват да пожълтяват и отмират много бързо.

Болести

Болестите, които могат да предизвикат пожълтяване и опадане на листата са:

– кореново гниене ( след поливане почвата се посипва с активен въглен или дървесна пепел);

– сиво гниене, при което е наложително отстраняване на пострадалите растения;

– кладоспориозата изисква намаляване интензивността на поливане и обработка с подходящи препарати, като това зависи от етапа, на който се появява болестта;

– фитофтората не е често заболяване при пипера, но е възможно развитие при близост с други растения от същото семейство;

– фузариозата (фузарийно увяхване) не може да се отстрани напълно, но е възможно да се забави процеса на развитие с подходящи препарати при наличие на плодове, а ако е в начален етап на развитие на растенията не си заслужава и е по-добре да се унищожат;

– бактериалната петнистост не се поддава на лечение и растенията трябва да се унищожават.

За профилактиката и лечението на отделните болести може да се намери информация на сайта.

Конкуренция между растенията

Много плътното и гъсто засаждане води до конкуренция между растенията за ресурси – вода и хранителни вещества, взаимно засенчване и недостиг на ултравиолетови лъчи, лошо проветряване. Крайният резултат е пожълтяване и отмиране на листата.

Пиперът пожълтява и губи листна маса, а вредители не се забелязват
13949
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Парена туршия
Бърза стерилизирана туршия
Бърза туршия
Цени на плодове и зеленчуци на борсите в страната
Сурова рязана туршия
Зелена туршия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини