При отглеждане на разсада производителите се натъкват на един често срещан проблем – пожълтяването на листата, като това може да се наблюдава и при възрастните растения, но обикновено при разсада причините са различни. Понякога промяната в цвета на листата може да бъде признак за определено заболяване. Някои зеленчукови култури са по-капризни при отглеждане и пиперът спада към тях – бавно покълват, по-чувствителни са към пикиране на разсада, реагират сериозно на грешки в агротехниката.
Причини и отстраняването на проблема
Още в ранните етапи на развитие на разсада при пипера се появява пожълтяване на листата и поводите за това могат да бъдат много, но най-напред трябва да бъдат проверени следните фактори:
1. Малък обем на разсадните контейнери е най-често срещан проблем. Стремително растящата коренова система е усвоила цялото и достъпно жизнено пространство, а надземната част продължава да расте в предишния и ритъм. Тогава възниква дисбаланс, при който кореновата система не може да захранва надземните части. Решението е внимателно пресаждане в по-голям контейнер (до 1 л на растение), защото пиперът обича простора.
2. Причина за пожълтяване на листата може да бъде и повишената киселинност на почвата. Наличието на виолетови петна по долната част на листата косвено сочи към този фактор – това може да бъде и едва забележим синкав оттенък, но е свързан с недостиг на фосфор. Този хранителен елемент се усвоява слабо в два случая – ниска температура или ниски стойности на рН. За отстраняване на този фактор пиперът трябва да се подхрани с калциев нитрат (1 г на 1 литър отстояла вода) или щипка тебешир под всяко от проблемните растения.
3. Нормализиране както на дневните, така и на нощните температури. Наличието на студени течения оказва негативно влияние на младите растения – листата на пипера повяхват и започват да жълтеят.
4. Жълтите листа могат да бъдат сигнал за недостиг на микроелементи в почвата – най-често магнезий. За възстановяване на ситуацията разсадът се подхранва с комплексен тор за култури от сем. Картофови.
5. Проблемът може да се дължи на задържане на влага в кореновата система при уплътнена почва, което и пречи да диша. Проблемът може да бъде коригиран чрез повдигане на контейнерите и поливане само тогава, когато почвата е достатъчно суха. По възможност, контейнерите не трябва да бъдат твърде близо един до друг.
6. При липса на достатъчно осветление променливи температури и преовлажняване настъпва дисбаланс, натрупва се течност в тъканите на листата и те реагират с пожълтяване. След елиминиране на негативните фактори и се установи баланс, ситуациата постепенно се нормализира.
7. Когато семеделните листа пожълтяват след появата на същинските листа, това в повечето случаи не е страшно. Котиледоните са отработили своята функция и натрупаните в тях хранителни вещества вече са преразпределени в развиващите се части на растенията.
Негативните фактори трябва да се отстраняват, но без фанатизъм. Пиперът, когато е засаден в достатъчно големи по обем контейнери и в качествена почва, до засаждането му на постоянно място не се нуждае от допълнително подхранване. Описаните мерки са по-скоро екстрени тогава, когато ситуацията се развива по негативен сценарий, а разсадът вече е реагирал по този начин.