Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
08.03.2022 г.

Обследвайте посевите и насажденията!

Как ще се отрази застудяването на овошките
Обследвайте посевите и насажденията!

sinor.bg

Застудяването през първата седмица март даде възможност на стопаните за подготовка на растителнозащитните мероприятия през активния сезон. Случилото се връщане на зимата не е необичайно и не е опасно. Температурите не са екстремно ниски, но ще задържат преждевременното развитие на костилковите овощни, които по това време на годината при развитие стават уязвими на повратни студове и мразове.

Видът на валежите, тяхното количество и разпределение в страната засега са благоприятни. В планините снежната покривка нараства, а тя е воден запас за попълване на водоизточниците. Навлажняването на обработваемия почвен пласт не е прекомерно и ще бъде благоприятно при започване на вегетацията.

Обследването на посевите и градините в началото на календарната пролет ще допълни представата за фитосанитарната обстановка. Добре е то да бъде проведено със специалисти по растителна защита или по тяхна инструкция. Внимание трябва да бъде обърнато не само на състоянието на културните растения, но и на евентуалното наличие на зимуващи вредители.

Да предпазим разсада от гниене

Липсата на листа в по клоните позволява огледът на бъде по-прецизен. В овощните градини от вниманието на обследващите не трябва да убягват стъблата, долната страна на клоните и местата с разклоняване. Тези места са подходящи като укритие на някои стадии на вредителите. Например в долната част на леторастите и в разклоненията е възможно да са снесени зимни яйца на акари. При по-голяма плътност тези яйца могат да бъдат забелязани с невъоръжено око, но за препоръчване e хората да разполагат с лупа. По клоните на дървета в градини с близост на широколистни гори могат да бъдат намерени гъсеничните гнезда на пеперудите гъботворка и златозадка. Гнездата са образувани от власинки, сред които са разположени яйцата.

Бактериалните торове и тяхното приложение

Опасността от гъботворката е периодична и идва откъм дъбови гори, където също може да бъде направено обследване. В райони, където са установени колонии от гризача полевка, високата влага повишава смъртността в популацията на вредителя.

Зимуващият запас от вредители подлежи на точна оценка при установяване на т. нар. прагове на икономическа вредност. Те са определени от специалисти и са надежден ориентир за бъдеща употреба на пестициди.

При резитбата на лозята трябва да бъдат маркирани лози с тумори от бактериен рак. Тези лози подлежат на изкореняване, а растителният материал изнесен от лозята и изгорен. В овощните градини клоните с големи язви и раковини, както и такива с напукване на кората и поразено подкорие, също подлежат на изрязване и унищожаване.

В житните посеви са възможни прояви на гъбни болести: листни пригори (ран листен пригор или листни петна по пшеницата), пролетен листен пригор, ръжди (листна или кафява) и др. Масовото разпространяване зависи от чувствителността на сорта и това предполага много добро познаване на сортовите заложби. Стопаните трябва да вземат решение за употребата на пестициди (фунгициди) след съвет от специалист по растителна защита.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Обследвайте посевите и насажденията!
8299
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Практика
Къде зимуват вредителите и борбата срещу тях през есента
Изключителни ползи
Дафинов лист за здрав разсад и защита от вредители
Наздравица!
Да е здрава, плодородна и успешна Новата 2022 година!
Ефективни народни средства
Настъпват горещини – време е да обработим краставиците срещу акари
Полезно
Зелен щит за цял сезон срещу паяжинообразуващите акари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини