С настъпването на горещините вероятността от появата на паяжинообразуващи акари по краставиците е много голяма. Тези вредители дълго време остават практически незабележими, но нанасят много сериозни щети. Тревогата настъпва, когато листата започнат да пожълтяват масово, покриват се с разрастващи петна, а по-късно изсъхват заедно с цветовете и падат от стъблата.
Акарите са полифаги – хранят се с различни култури (пипер, патладжан, домати, овощни култури, декоративни култури), размножават се и с лекота сменят обектите на нападение в градината.
Трихограмите се разпръскват и с дрон
Вредителите нападат зеленчуковите култури в закрити съоръжения по-често, но при температури над 25 градуса по Целзий и засушаване активно увреждат краставиците, отглеждани на открито.
За да избегнем появата и масовото разпространение на акари по краставиците, е важно редовно и щателно оглеждане на листата им. Вредителят на стадий личинки и стадий имаго се храни със соковете на растенията, в резултат на което по листата се появяват малки бледо жълти точки, а на обратната страна те са черни и на мястото на съединяването на листа с дръжката се появява едва забележима паяжина.
Борба с паякообразуващите акари по краставиците
Още с откриването на вредителя е необходимо да се вземат спешни мерки. Средството за борба се избира в зависимост от стадия, на който се намират растенията. Ако растенията са още малки и едва оформят цветове, тогава могат да се използват по-силни препарати – Актелик 50 ЕК, Колоидна сяра или друг акарицид, но от обработката до прибиране на плодовете трябва да минат 20 дни.
В магазинната мрежа се предлага защитно масло (РЗ), което е приготвено на основата на растителни или минерални масла и повърхностно активно вещество.
Когато растенията вече плододават, тогава за обработване се използват само биопрепарати – Афик, Афитек ЕК, Фитоверм, Битоксибацилин и др.
Борба с колорадския бръмбар в градината
За съжаление даже при съблюдаване на всички правила няма гаранция да предпазим градината от появата на този опасен вредител, който може да бъде пренесен по различен начин – от съседен обект, с разсад, с пръст и др.
Народните средства
Когато пораженията са все още малки, а краставиците са започнали да плододават, тогава е разумно да се използват народни средства, които нямат действието на химичните, но при правилно и редовно прилагане могат да намалят числеността на вредителите. Те не са фитотоксични, не вредят на околната среда, на хората, опрашителите, птиците, почвените микроорганизми и др.
Най-популярно сред тези средства е използването на сапунен разтвор – сапунът се настъргва и разтваря в топла вода ( 200 г на 10 л вода). С този разтвор растенията се пръскат от всички страни – важно е да са добре омокрени. За усилване действието на този разтвор се добавя брезов катран, тютюн, чесън или лук.
Използват се и самостоятелно приготвени настойки и отвари от глухарче, чесън, лук, лучени люспи и др.
В световната практика се използват съвременни средства с марка “Green Belt”, приготвени на основата на натурални масла и калиеви соли на мастни киселини. Те са приготвени в течно състояние и лесни за употреба.
Профилактика
За предпазване от нападение на акари е важно:
– при оранжерийно отглеждане да се повиши влажността в съоръженията;
– при отглеждане на открито да се прави периодично оросяване, но рано сутрин или късно вечер, за да не пострадат листата от капките вода;
– намаляване на подхранването с азотни торове, защото акарите обожават листата, обилно торени с азот;
– увеличаване на калийното подхранване, защото акарите не харесват растенията, при които калийното съдържание е в норма.