Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
30.06.2021 г.

Настъпват горещини – време е да обработим краставиците срещу акари

Ефективни народни средства
Настъпват горещини – време е да обработим краставиците срещу акари

sinor

С настъпването на горещините вероятността от появата на паяжинообразуващи акари по краставиците е много голяма. Тези вредители дълго време остават практически незабележими, но нанасят много сериозни щети. Тревогата настъпва, когато листата започнат да пожълтяват масово, покриват се с разрастващи петна, а по-късно изсъхват заедно с цветовете и падат от стъблата.

Акарите са полифаги – хранят се с различни култури (пипер, патладжан, домати, овощни култури, декоративни култури), размножават се и с лекота сменят  обектите на нападение в градината.

Трихограмите се разпръскват и с дрон

Вредителите нападат зеленчуковите култури в закрити съоръжения по-често, но при температури над 25 градуса по Целзий и засушаване активно увреждат краставиците, отглеждани на открито.

За да избегнем появата и масовото разпространение на акари по краставиците, е важно редовно и щателно оглеждане на листата им. Вредителят на стадий личинки и стадий имаго се храни със соковете на растенията, в резултат на което по листата се появяват малки бледо жълти точки, а на обратната страна те са черни и на мястото на съединяването на листа с дръжката се появява едва забележима паяжина.

Борба с паякообразуващите акари по краставиците

Още с откриването на вредителя е необходимо да се вземат спешни мерки. Средството за борба се избира в зависимост от стадия, на който се намират растенията. Ако растенията са още малки и едва оформят цветове, тогава могат да се използват по-силни препарати – Актелик 50 ЕК, Колоидна сяра или друг акарицид, но от обработката до прибиране на плодовете трябва да минат  20 дни.

В магазинната мрежа се предлага защитно масло (РЗ), което е приготвено на основата на растителни или минерални масла и повърхностно активно вещество.

Когато растенията вече плододават, тогава за обработване се използват само биопрепарати – Афик, Афитек ЕК, Фитоверм, Битоксибацилин и др.

Борба с колорадския бръмбар в градината

За съжаление даже при съблюдаване на всички правила няма гаранция да предпазим градината от появата на този опасен вредител, който може да бъде пренесен по различен начин – от съседен обект, с разсад, с пръст и др.

Народните средства

Когато пораженията са все още малки, а краставиците са започнали да плододават, тогава е разумно да се използват народни средства, които нямат действието на химичните, но при правилно и редовно прилагане могат да намалят числеността на вредителите. Те не са фитотоксични, не вредят на околната среда, на хората, опрашителите, птиците, почвените микроорганизми и др.

Най-популярно сред тези средства е използването на сапунен разтвор –  сапунът се настъргва и разтваря в топла вода ( 200 г на 10 л вода). С този разтвор растенията се пръскат от всички страни – важно е да са добре омокрени. За усилване действието на този разтвор се добавя брезов катран, тютюн, чесън или лук.

Използват се и самостоятелно приготвени настойки и отвари от глухарче, чесън, лук, лучени люспи и др.

В световната практика се използват съвременни средства с марка “Green Belt”, приготвени на основата на натурални масла и калиеви соли на мастни киселини. Те са приготвени в течно състояние и лесни за употреба.

Профилактика

За предпазване от нападение на акари е важно:

– при оранжерийно отглеждане да се повиши влажността в съоръженията;

– при отглеждане на открито да се прави периодично оросяване, но рано сутрин или късно вечер, за да не пострадат листата от капките вода;

– намаляване на подхранването с азотни торове, защото акарите обожават листата, обилно торени с азот;

– увеличаване на калийното подхранване, защото акарите не харесват растенията, при които калийното съдържание е в норма.

Настъпват горещини – време е да обработим краставиците срещу акари
131027
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Практика
Къде зимуват вредителите и борбата срещу тях през есента
Изключителни ползи
Дафинов лист за здрав разсад и защита от вредители
Как ще се отрази застудяването на овошките
Обследвайте посевите и насажденията!
Наздравица!
Да е здрава, плодородна и успешна Новата 2022 година!
Полезно
Зелен щит за цял сезон срещу паяжинообразуващите акари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини