Начало » Новини » Коментари
11.11.2021 г.

До 19 ноември ще бъде обявен анализът на земеделските стопанства

Крайно необходим за Стратегическия план
До 19 ноември ще бъде обявен анализът на земеделските стопанства

sinor.bg

До края на следващата седмица министерството на земеделието обещава да представи на земеделците анализа за структурата на земеделските стопанства, който по думите на зам. министъра на земеделието Явор Гечев се е оказал сериозно предизвикателство за екипа на служебния кабинет. Още през лятото в интервю за Синор.бг Гечев обеща актуалната статистика за петте вида стопанства: микро-, малки, средни, големи ферми и мегаструктурите, като очакванията бяха той да бъде готова през септември т.г.

През юли зам. министър Гечев даде интервю за Синор.бг

Без данните от това изследване трудно би могло да се изработи професионален Стратегически план за бъдещите политики в земеделието, затова и служебният кабинет се нагърби с този анализ, въпреки че администрацията трябваше да бъде готова с него още през 2020 година.

Причината служебният кабинет да се забави, е в липсата на директно приложима методика, въз основа на която да се направи класификацията на стопанствата в отделните сектори, поясни зам. министърът.

За последните четири месеца е подготвена необходимата методика, която отразява структурата на стопанствата в хектари и животински единици, като едновременно с това прави връзка със стандартното производство . 

Целта е да се изследва структурата на земеделските стопанства в България съобразно секторната им специализация, като се изследват четири показатели - използваемата земеделска площ на стопанствата; размера на вложения труд; икономическия размер  на стопанствата и пазарната им ориентация.

Периодът на анализ обхваща  2014-2019 г., което позволява да се проследи тенденцията, различията и особеностите на развитие на специализацията на производството в секторите растениевъдство и животновъдство. Поради необичайната ситуация с пандемията от Covid19 експертите на са взели за база 2020 година, която не е подходяща за рефериране към параметрите на производството и подпомагането в сектор „Земеделие“ и данните от нея не са използвани за определяне на структурата на земеделските стопанства. 

„В хода на проучването и изследването на отделните сектори се установиха значителни разлики в размера на стопанствата съобразно вида на производството и пазарната им ориентация, което наложи по-задълбочена оценка на ниво сектор и производството в отделните сегменти, поясни Гечев.

Необходимостта от определяне на структурата на земеделските стопанства и специализацията им по сектори, а също и на нивото на производствените единици е пряко свързана с програмирането на интервенциите и финансовите инструменти на  ОСП за периода 2023-2027 година, като  средство за повишава на тяхната конкурентоспособност, поради което резултатите от това изследване са изключително важни за нас, посочи още зам. министърът. Съгласно определената от изпълнителя методика вече са анализирани три от четирите показателя, продължава работата по определяне на икономическия модел на стопанствата.

Прилагането на системен подход за изследване на влиянието на всички определени показатели на ниво сектор е необходимо условие за правилната класификация на стопанствата.

В началото на следващата седмица очакваме финализирането на изследването свързано с формиране на икономическия модел на стопанствата в отделните сектори, след което ще представим резултатите от този дълго очакван от сектора анализ, който ще ни даде възможност да вземем информирани политически решения свързани с прилагането на инструментите на ОСП през следващия програмен период, заключи зам. министър Гечев.

До 19 ноември ще бъде обявен анализът на земеделските стопанства
15709
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Център за оценка на риска по хранителната верига
БАБХ икономисва от анализи за качеството на меда
Бялата книга - първа част
ИПИ: С рамката на бюджета за 2025 г. фискалната устойчивост е под риск
БАБХ
При 1 701 проверки в животновъдни ферми БАБХ не е открила чума по овцете
Преференции
Членовете на НАЗ ще проверяват продукцията си в Аграрния университет на по-ниски цени
Анализ на пазара
Пазарът на пшеницата колабира
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини