Начало » Новини » Страната
03.07.2025 г.

Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди

МОСВ
Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди

sinor.bg

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към Министерството на на околната среда и водите МОСВ е актуализирала схемите за наблюдение (мониторинг) на почвите за локалните почвени замърсявания, запазвайки досегашните вече действащи две нива на наблюдение. Това съобщиха от МОСВ по повод анализа за актуално състояние на категориите земя в страната, въз основа на който ще се идентифицират навреме и възможни негативни процеси и прогнозиране на тяхното развитие.

Резултатите от мониторинга на почвите се използват за оценка на състоянието и здравето на почвените ресурси („soil health“), като се публикуват анализи и оценки в ежегодните национални доклади за състоянието на околната среда.

Схемите за мониторинг на почви се изпълняват от 2005 г. Наблюденията по първо ниво са широкомащабни – правят се в равномерно разпределена мрежа, която обхваща 397 пункта в земеделски земи. Други 21 пункта се намират на територията на трите национални паркове – Рила, Пирин и Централен Балкан. Всички местоположения предоставят данни за оценка на състоянието на почвите по нормативно утвърдени показатели. Схемата по второ ниво включва наблюдения на регионални проявления на деградационни процеси като вкисляване (на 57 полигона), засоляване (на 12 полигона) и процесите на ерозия. Те се проследяват чрез специално разработени математически модели за оценка и прогноза, като се обработват данни за разпределението на риска и средногодишните почвени загуби по административни области.

С новата заповед се въвежда трето ниво на мониторинг – внедрява се система за мониторинг на локални почвени замърсявания, по която ще се извършва наблюдение в нови 97 пункта. От тях най-голям е броят на пунктовете в складове за пестициди и прилежащите им територии58; за военни обекти и прилежащите им територии са определени 3 пункта; на терени на след добивни дейности – 20 пункта; на терени за добив на петролни продукти – 2 пункта; и на терени за производствени дейности – 14 пункта. Оценката се прави въз основа на измереното съдържание на тежки метали и органични замърсители в почвите, като се представя процентът на пробите с измерена над максимално допустимата концентрация спрямо общия брой проби. Анализите от направените наблюдения ще послужат за определяне на необходимите възстановителни мерки и поддържане на вече реализираните възстановителни мероприятия.

Предстои от ИАОС да бъде възложена обществена поръчка за изпълнението на теренните пробовземания и анализа на почвените проби за новата схема за мониторинг на локални почвени замърсявания.

Мониторингът на земите и почвите е част от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС). През 2004 г. е разработена програма за почвен мониторинг, която е организирана на три нива. Програмата за мониторинг е утвърдена със заповед от 15 септември 2009 г. на министъра на околната среда и водите и е изцяло съобразена с изискванията на Европейската комисия и Европейската агенция по околна среда, с добрите практики в редица европейски страни, както и с националното законодателство, прието през 2007-2009 г. (Закон за почвите и Наредба за мониторинг на почвите).

Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди
804
 

Последни материали
Виж
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Първите резултати по области за степента на нападение от сивия царевичен хоботник през 2025
Мнението на бранша
Жекова: В Брюксел не им пука, че обезглавяват земеделието и индустрията
Свързани материали
Виж
За начинаещите
Лавандулата – надежда и грижа за стопаните
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
Сумите не могат да надхвърлят 80 на сто от стойността на проекта
Субсидират фермерите в Молдова с до 40 000 евро за инвестиции в почвена защита
Припомняне
До утре се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Важно за фермерите!
Научна конференция за опазване на почвите и водите ще се проведе през декември в Боровец
Ставката е 104, 56 лв./ха
ДФЗ преведе над 107,6 млн. лева по еко схемата за запазване на почвения потенциал
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини