Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
15.10.2019 г.

Умората на почвата е сериозна причина за намаляване на плодородието

Значението на сеитбооборота
Умората на почвата е сериозна причина за намаляване на плодородието

sinor

Грижите за овощните и зеленчукови градини не са се променили, а добивите непрекъснато намаляват – дърветата растат много по-бавно, а  цветята и зеленчуковите култури боледуват постоянно. Възможна причина за тези беди е умората на почвата. Това явление се дължи главно на изчерпването и при многогодишно култивиране на един и същи растителен вид, което води до сериозно нарушаване на  протичащите биологични процеси и равновесието на химичния състав, а също може да доведе до промяна на киселинността (рН).

Причини за изтощаването

Главната причина за умора на почвата е общото обедняване на хранителни вещества. Както е известно, всеки растителен вид се нуждае от определени макро- и микроелементи. Това са веществата, които се поглъщат активно по време на развитието, цъфтежа и плододаването. В резултата на това от почвата се усвояват едни и същи хранителни елементи, което поражда дисбаланс. Например, картофите извличат два пъти повече азот и калий от зърнените; бобовите култури (грах, фасул, леща, соя) се нуждаят от много фосфор и калий, повишавайки количествата на азота. Това поражда дефицит на едни хранителни елементи, а същевременно други се натрупват прекомерно. Калиевият излишък води до нарушаване структурата на почвата – тя става слабо пропусклива, поради което се затруднява постъпването на калций и магнезий към корените на растенията. Прекомерното натрупване на фосфор води до трудно усвояване на цинка, медта и кобалта.

Много растения отделят в почвата токсични вещества, преустановяващи развитието на съседните растения. „Най-вредни“ сред зеленчуковите култури са цвеклото, спанакът, магданозът и грахът. Те „тровят“ не само съседите, но и самите себе си.

В почвата се натрупват фитотоксини, които са също причина за умората. Те представляват коренови отделяния, в състава на които влизат витамини, захари, органични киселини, ферменти, хормони, фенолови съединения и др. 

Цвеклото, спанакът, морковите и магданозът са най-чувствителни към собствените си отделяния. Те могат да се върнат на това място след 4-5 години. Добре се справят с токсините зърнените култури (ръж, пшеница, царевица), бобовите и празът. Те могат да помогнат за по-ранното завръщане.

Растенията в дадено семейство страдат от едни и същи заболявания. Напълно логично е в почвата да се натрупват възбудители на определени гъбични и инфекциозни болести и когато там попаднат култури от същото семейство, те бързо попадат под ударите им. Използването на силни химични препарати прави почвата още по-безжизнена, защото наред с болестотворните микроорганизми загиват и полезните. Същото се отнася и за вредителите.

Различните култури действат на структурата на почвата по различен начин. Картофите и цвеклото я разрушават и остават след себе си малко коренови остатъци, нужни за образуване на плодороден слой. В резултат на това почвата трудно задържа хранителни вещества и вода. Кръстоцветните и бобови култури остават много растителни остатъци, правейки почвата плодородна и влагозадържаща.

Не бива да се забравя и за киселинността – киселите почви не позволяват на корените да усвояват хранителни вещества и растенията гладуват.

Признаци за умора на почвата

Умората на почвата се разпознава по редица признаци:

– рязко намаляване на плододаването;

– влошаване качеството на реколтата;

– намаляване продължителността на съхранение на плодовете;

– развитие на гъбични и инфекциозни заболявания по растенията.

Средства за отстраняване на умората на почвата

Невъзможно е да се премахне умората на почвата с големи количества минерални торове или пестициди. Опитът показва, че и агротехнологиите също не помагат.

Идеалното средство е ежегодна смяна на участъка. Тук е важно да се отбележи, че е необходимо да се спазват всички правила на сеитбооборота. Те трябва да се редуват според степента на потребност от хранителни вещества. Най-напред се засаждат културите с високи изисквания – домати, картофи, пипер и лук. На следващата година бобови – грах, фасул или соя. Те не само подобряват структурата на почвата, но я насищат с азот. На третата година се засаждат най-малко чувствителни – репи, репички, магданоз, пащърнак и др.

Засяването на сидерати е действително най добре работещ метод за реанимиране на почвата. Те нормализират нивата на киселинност, унищожават вредители и възбудители на гъбични и други инфекциозни заболявания, насищат почвата с микро и макроелементи, служат за храна на полезните бактерии и червеите, стимулират коренообразуването, повишават усвоимостта на полезните вещества.

Спазване на правилата на сеитбооборота и качественото сидериране са основните средства за отстраняване умората на почвата. Ако и позволяваме да си отдъхва периодично и я очистваме от патогени, тогава умората ще си отиде и тя ще възвърне жизнеспособността си.

Умората на почвата е сериозна причина за намаляване на плодородието
19679
 

Последни материали
Виж
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Шницели с гъби
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
Свързани материали
Виж
Грешки при пресаждане на краставиците намаляват добива
Практика
Правилно използване на яйчните черупки в градината
Пролетно подхранване на растенията в градината
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Практика
Костното брашно е ценен органичен тор – плюсове и минуси
Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини