Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.02.2025 г.

Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство

Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство

sinor.bg

В технологията за производство на ранни зеленчуци в България първият етап често е отглеждането на разсад. Това става в закрити площи на култивационни съоръжения (парници, оранжерии и др.). Младите растения, поникнали от семена, са застрашени от въздействието на неблагоприятни външни въздействия (температура, влага) и причинители на болести (патогени).

Осигуряването на здрав разсад за бъдещите насаждения е възможно при оптимален режим на температура, светлина, въздушна влажност и чист от зараза субстрат за вкореняване и поливане. Пропуски в осигуряването на посочените условия водят до физиологични смущения и болести, които могат да унищожат разсада или да го направят негоден за засаждане в местата за постоянно отглеждане. Синор БГ ще насочи вниманието на стопаните към един опасен синдром, известен на стопаните и специалистите като сечене на разсада.

Сеченето бива инфекциозно и неинфекциозно. Първият вид е поради нападение от фитопатогени, спадащи към родовете: Botrytis, Didymela, Fusarium, Olpidium, Phytophtora, Pythium, Rhizoctonia и Sclerotinia. Специалистите са установили, че представителите на Pythium и Rhizoctonia (плесенни гъбички) се намножават силно при температура 25ºС, слабо осветление и изнежени растения. Запазването на заразата от Pythium в почвата става чрез ооспори и мицел. Най-голяма е плътността на мицела в почвата на дълбочина 2 – 10 см. Поради това покълналите растения загиват преди поникването, а по-късно и младите растения, чието стъбло загнива в основата.

Патогените от Rhizoctonia се развиват най-вече в повърхностния почвен слой, даже и по самата почва. Най-честата повреда е гниене в основата на стъблото. Подпочвеното гниене е рядкост. Наблюдавани са повреди и по котиледоните на младите растения. Опасността от Rhizoctonia нараства при повишена влажност на субстрата и въздуха. Гъбата остава в почвата като склероции. От тях се развива многоклетъчен кафяв мицел с червеникав оттенък. Има случаи, когато патогенът е достигнал плода на доматите, когато те са имали по-дълъг досег с почвата.

Гниенето, причинено от Phytophtora, е характерно с поразената основа на стъблото. Там се явяват воднисти ивици с тъмен оттенък. С развитието на болестта те се насочват надолу към корена. Това трябва да бъде взето под внимание като отлика от лъжливото (неинфекциозно) сечене, при което засегнатият участък е сух, рязко очертан и винаги в областта на кореновата шийка. Болните растения имат потиснат растеж, листата им са по-светли (хлоротични), повехнали (намален тургор).

Най-застрашен от сечене е гъстият разсад, защото растенията не получават достатъчно светлина. Те са изнежени и тъканта им е податлива на патогенните гъбички. По-често срещано е през зимните месеци, когато в култивационните съоръжения не достига светлина. Гниенето се развива и обхваща постепенно цялото стъбло. Там то е по-тънко, а понякога леко сплеснато. Точната диагноза може да бъде поставена след лабораторни изследвания за уточняване на патогена (анализ на конидии от повреденото място и отглеждане на чиста култура).

Под внимание трябва да бъде взета и специализацията на патогена. Например Phytophtora parasitica var. nicotianae има много гостоприемници. Развива се в повъхностния почвен слой до 15 см дълбочина. Там може да се запази дори година. В условията на преовлажняване започва развитие и напада растенията, прониквайки през епидермиса.

По листата на растенията, отглеждани за ранно полско производство, се явяват продълговати воднисти петна, които по-късно изсъхват. В периода на плододаване върху плодовете има характерен признак, известен като еленово око. Това са едри линии, подредени концентрично.

(Следва продължение)

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
25475
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
Практика
И още за сеченето на разсада като постоянна заплаха за растенията
Полезни съвети
Водородният пероксид е ценен помощник при отглеждане на разсад
Полезно за градинарите
Салициловата киселина - помощник в овощната и зеленчукова градина
Водороден пероксид за предпазване на разсада от сечене и гъбни комари
Как да защитим разсада от сечене?
Практика
Как да защитим разсада от сечене и кореново гниене
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини