Виолетовите листа при доматите могат да се появят на всеки етап на развитие. Има две причини за промяна на нормалния зелен цвят до необичаен виолетов, като една от тях е подценяването на температурния режими, а втората е дефицит на фосфор в почвата. Тези две причини често са взаимосвързани и се изразяват в това, че при ниски температури усвояването на фосфор от почвата се затруднява.
При некачествена почва възниква хронична форма на дефицит, при която листата от долната страна стават наситено виолетови до пурпурни, издребняват и се огъват куполообразно, междувъзлията остават неестествено къси. Временната форма се наблюдава при неспазване на температурните режими и преохлаждане, а може да се дължи на обилно поливане със студена вода.
Доматите са доста взискателна култура, която много активно абсорбира хранителните вещества от почвата и проявява висока чувствителност както към излишък, така и към недостиг на микроелементи. Разсадът домати прекратява усвояването на хранителни вещества тогава, когато температурата на почвата стане по-ниска от 15 градуса по Целзий. При появата на виолетови листа у отделни растения е необходимо най-напред да се провери състоянието на кореновата система. Възможно е да се дължи на гъбични заболявания като сечене и кореново гниене.
Доматите се нуждаят от фосфор през целия период на развитие, но особено силно се проявява тази необходимост в началния етап на развитие и отглеждане на разсадите. Фосфорът е отговорен за осъществяване на метаболитните процеси и служи като източник на енергия. Той е подвижен елемент и се движи от по-старите към по-младите части на растенията. По време на покълване на семената укрепва растежа на корена, ускорява развитието, цъфтежа и узряването на плодовете.
Тук е важно да се отбележи, че излишъкът на азот в почвата може също да доведе до фосфорно гладуване и появата на виолетови листа.
Мерки за борба
При появата на виолетови листа е необходимо най-напред да се регулира температурата, като се доведе до 18-22 градуса. Ако причината се дължи на преохлаждане на разсада, то тогава след няколко дни се наблюдава положителна динамика.
Когато причината за виолетовите листа е недостиг на фосфор, необходимо е фосфорно подхранване, като се използва суперфосфат, двоен суперфосфат, амофос или диамофос. Добре е хранителните вещества да се приготвят в течна форма, защото се усвояват по-бързо.
Един примерен алгоритъм за приготвяне на работен разтвор:
– 100 грама суперфосфат се залива с 1 л вряща вода;
– престоява 24 часа, като се разбърква периодично;
– приготвя се работен разтвор, като към 5 л отстояла вода се добавя 75 мл разтвор на суперфосфат;
– полива се всяко растение.
Разтворът не губи свойства при съхранение и може да се използва за пръскане на разсада. Листното подхранване дава по-бърз ефект.
Не трябва да се предозира количеството фосфор, защото излишъците имат също неприятни последици – водят до пожълтяване и опадане на листата.
Профилактика
Профилактичните мерки включват: използването на плодородни почвени смеси за отглеждане на разсад, пропускащи достатъчни количества въздух и вода; благоприятни температурни условия ( 18-22 градуса); поливане с отстояла вода (22-28 градуса); достатъчна осветеност за добра фотосинтеза.