При по-късно опадане на листата късното есенно пръскане на костилковите овощни видове се провежда през ноември. Пръска се, когато най-малко 50% от листата са опадали или пожълтели. Пръскат се праскови, нектарини, кайсии, череши, сливи срещу много разпространени и опасни болести: ранно и късно кафяво гниене, сачмянка, къдравост по прасковата и нектарината, сачмянка и кривули по сливата. Третира се с 1% бордолезов разтвор. За късното есенно пръскане на костилковите овощни видове срещу изброените болести са разрешни препаратите: фунгуран ОН50ВГ и шампион ВП - 300 г в 100 л вода/дка. Съдържа меден хидроокис.
Със същите препарати се прави късно есенно пръскане на костилковите дървета, особено кайсиите, засегнати от болестта цитоспороза.
Ябълки, круши, дюли
При установена опасност от болестта "огнен пригор" направете предразно пръскане с фунгуран ОН50ВГ и шампион ВГ - 300 г в 100 л вода/дка.
През ноември почистването на градината продължава. Провеждат се редица мероприятия, които имат голямо значение за опазване на дърветата през следващия вегетационен период от болести и неприятели, които зимуват по тях или в почвата. Ирязват се и се изгарят гъсеничните гнезда. Отстраняват се мумифицираните плодове и изсъхналите цветни букетчета. Изрязват се изсъхналите, засегнати от различни болести клони и клонки. Остъргва се старата напукана кора, събира се и се изгаря. Изрязват се изсъхналите от корояди, щитоносни въшки, вирусни болести. Изкореняват се силно увредените дървета. Получените при резитбата рани се замазвт с блажна боя или с овощарски мехлем. Получената дървесна маса се събира и изгаря. Опадалите листа и повредени плодове се унищожават чрез по-дълбоко прекопаване и зариване. Стъблата и долната част на скелетните клони на почистените дървета намажете с варно мляко, при което се осигурява равномерно затопляне на кората при силно слънчево греене през студените зимни дни.