Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
29.12.2017 г.

Грижи за кората на овошките

Практика

sinor

Кората на силното и здраво дърво също е винаги здрава. Пукнатините, разцепванията, петната и отоците са признаци, че овощарят трябва да се намеси спешно и да премахне причините за пораженията по кората – в противен случай може не само да не прибере нищо, но и да загуби цялото дърво.

Дърво с белеща се кора, покрита с лишеи и мъхове, не само изглежда болнаво, а наистина има сериозен риск за състоянието му. Под такава кора намират убежище маса вредители. Премахването ѝ помага да бъдат решени едновременно няколко задачи – външният вид на овошката се подобрява, намалява опасността от развитие на болести и разпространение на вредители, а и дървото се подготвя за белосване и поставяне на пояси за улавяне на вредители през пролетта. Почистването се извършва внимателно с пластмасова или дървена шпакла. Най-добре е да се направи след дъжд, когато кората е влажна и мъртвите слоеве се свалят с лекота. След почистването стволът и клоните се промиват с разтвор на железен сулфат (зелен камък) в съотношение 500-600 грама на 10 литра вода.

Цепнатините по овошките се лекуват с градинарска замазка, която не трябва да е по-дебела от милиметър, след което се обвиват със слабо стегнато парче плат. По този начин се оставят да зараснат за половин година. Местата по стволовете и основните клони, където са провеждани резитби, се покриват с боя на водна основа или миниум.

Кухините по дърветата без съмнение придават неповторим вид на градината, но дърветата могат да загинат бързо заради тях, затова малко овощарска стоматология никога не е излишна. За да не изпуснем дървото вземаме желязно стъргало и почистваме всички мъртви тъкани в дупката, след което я промиваме с железен сулфат и я пълним с чакъл или натрошени тухли. Оставя се достатъчно място отгоре да бъде сипан циментов разтвор. Дори големи кухини, излекувани навреме, дават възможност да удължим живота на дървото и да запазим здравината му.

Ако обаче върху клоните на овошките се появят гъби, нещата не вървят на добре. Най-често това са дървесни гъби, негодни за ядене, но понякога израстват и ядливи. Присъствието им показва сериозни увреждания на дървесината и са признак, че овошката скоро ще загине. Единствен вариант е да подготвим спешно друга, с която да я заменим, като дотогава обираме редовно гъбите и ги изгаряме, като раните се промиват с меден сулфат 1син камък)  и се покриват с овощарска замазка. Тези мерки са наложителни, тъй като ще предотвратят заразяването и на здравите дървета, но няма да удължат живота на вече болните. Когато заменящата овошка поотрасне, трябва да отрежем и изгорим веднага дървото – заради опасността от разпространение на заразате не можем да си позволим да оставим дървесината му за отопление.

Грижи за кората на овошките
38181
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
Мнения
Експерти настояват за комплексен подход срещу климатичните промени
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Важно!
До края на април МЗХ ще обследва овошките, измръзнали тази нощ
Агрометеорологична прогноза за периода 4-10 април 2025 година
Развитието на културите ще забави темпо заради поднормени температури
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини