Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
29.12.2017 г.

Грижи за кората на овошките

Практика

sinor

Кората на силното и здраво дърво също е винаги здрава. Пукнатините, разцепванията, петната и отоците са признаци, че овощарят трябва да се намеси спешно и да премахне причините за пораженията по кората – в противен случай може не само да не прибере нищо, но и да загуби цялото дърво.

Дърво с белеща се кора, покрита с лишеи и мъхове, не само изглежда болнаво, а наистина има сериозен риск за състоянието му. Под такава кора намират убежище маса вредители. Премахването ѝ помага да бъдат решени едновременно няколко задачи – външният вид на овошката се подобрява, намалява опасността от развитие на болести и разпространение на вредители, а и дървото се подготвя за белосване и поставяне на пояси за улавяне на вредители през пролетта. Почистването се извършва внимателно с пластмасова или дървена шпакла. Най-добре е да се направи след дъжд, когато кората е влажна и мъртвите слоеве се свалят с лекота. След почистването стволът и клоните се промиват с разтвор на железен сулфат (зелен камък) в съотношение 500-600 грама на 10 литра вода.

Цепнатините по овошките се лекуват с градинарска замазка, която не трябва да е по-дебела от милиметър, след което се обвиват със слабо стегнато парче плат. По този начин се оставят да зараснат за половин година. Местата по стволовете и основните клони, където са провеждани резитби, се покриват с боя на водна основа или миниум.

Кухините по дърветата без съмнение придават неповторим вид на градината, но дърветата могат да загинат бързо заради тях, затова малко овощарска стоматология никога не е излишна. За да не изпуснем дървото вземаме желязно стъргало и почистваме всички мъртви тъкани в дупката, след което я промиваме с железен сулфат и я пълним с чакъл или натрошени тухли. Оставя се достатъчно място отгоре да бъде сипан циментов разтвор. Дори големи кухини, излекувани навреме, дават възможност да удължим живота на дървото и да запазим здравината му.

Ако обаче върху клоните на овошките се появят гъби, нещата не вървят на добре. Най-често това са дървесни гъби, негодни за ядене, но понякога израстват и ядливи. Присъствието им показва сериозни увреждания на дървесината и са признак, че овошката скоро ще загине. Единствен вариант е да подготвим спешно друга, с която да я заменим, като дотогава обираме редовно гъбите и ги изгаряме, като раните се промиват с меден сулфат 1син камък)  и се покриват с овощарска замазка. Тези мерки са наложителни, тъй като ще предотвратят заразяването и на здравите дървета, но няма да удължат живота на вече болните. Когато заменящата овошка поотрасне, трябва да отрежем и изгорим веднага дървото – заради опасността от разпространение на заразате не можем да си позволим да оставим дървесината му за отопление.

Грижи за кората на овошките
37026
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Подрязване и оформяне на овощните култури
Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини