Начало » Хоби земеделие » Малката градина
24.09.2017 г.

Как да подредя видовете в овощната градина?

Разстоянието на засаждане и подреждане на сортовете в едновидовите градини се определя в зависимост от растежните особености на вида и използваната подложка, а също така и от изискванията за по-ефективно опрашване и оплождане. В смесените овощни градини, каквито са повечето от любителските, тези изисквания не могат да се спазват. В тях се определят някакви средни разстояния за всички видове, свързани с почвените и климатичните особености на района и доколко овощната градина ще се използва и за отглеждане на междинни култури.
Подреждането на видовете в смесените градини трябва да стане така, че да се избегне засенчването на по-слабо растящите от по-силно растящите.

Орехът се засажда най-накрая
В най-южната част се засаждат най-слабо растящите, каквито са ябълките и крушите, присадени на слабо и умерено растящи подложки. Тук е мястото и на прасковата, която освен че развива по-слаба корона е и силно светлолюбива култура. Сравнително по-малки корони формират повечето сортове на дюлята, вишната и дряна. По-силно растящите видове като слива, череша, кайсия, афъзка и др., се засаждат в по-северната част на градината, като най-накрая се засажда орехът. Трябва да се има предвид, че ябълката и крушата, присадени на силно растящи подложки, също развиват доста мощни корони и могат да предизвикат засенчване на по-слабо растящите видове.

Почвата също е от значение
Подреждането на видовете трябва да бъде съобразено и с почвените условия. Ако теренът има различие в това отношение, което най-често се наблюдава при по-голям наклон, видовете трябва да се подреждат съобразно техните изисквания към почвата. В тези случаи в най-ниската част, където почвите са най-дълбоки и по-богати, се засаждат ябълките, крушите, прасковите и дюлите, а в по-горните части – сливите, вишните, черешите, дрянът, бадемът и орехът. При наклонените терени опасността от засенчване е много по-малка. Ако в някои части на терена почвата е по-тежка и преовлажнена не трябва да се засаждат праскови , кайсии и череши. Когато наклонът е по-голям от 10-12C; задължително трябва да се извърши трасиране.

Как да подредя видовете в овощната градина?
8556
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
За начинаещите градинари
Важни правила при засаждането на плодни дървета
Растителна защита в овощната градина през ноември
Оформете ясно отличаващи се етажи
Правилната резитба в овощната градина гарантира много плодове
Овощна градина с плодове през цялата година...
Септември в овощната градина
Полезно за овощната градина през месец юни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини