Опадалите плодове не бива да се оставят дълго време под дърветата. В повечето случаи те са червиви и съществува опасност ларвите им да изпълзят в почвата, да какавидират, а напролет още по-масово ще излетят насекомите. По възможност ги събирайте всеки ден, за да приготвяте мармалади или желета. Ако останат по-дълго време по земята, придобиват земен дъх и развалят вкуса на крайния продукт.
Постарайте се да определите точно най-подходящото време за обирането на плодовете.Рано обраните плодове завяхват бързо и не са трайни, а и вкусовите им качества не са на ниво. Ако пък беритбата закъснее, някои плодове (например ябълките от сорта Червена превъзходна) придобиват брашнеста консистенция и трайността им силно намалява. Трябва да се стремите да берете ябълките с дръжките, защото това място е един от отворите, през които в нея мога да проникнат гнилостните микроорганизми.
Дюлите берете без дръжки. Върху клончето, което носи плода на дюлята, се намират цветните пъпки за следващата година. Откъсването на това клонче означава унищожаване на следващата реколта.
Не бива да оставяте заболелите плодове на дървото. Откъсвайте ги! Върху тях продължават да се развиват причинителите на болести и неприятели и да се разпространяват по дървото. Не бива откъснатите болни плодове да слагате при здравите. Най-добре е да ги съберете и унищожите веднага.