Начало » Пазари » Зърно

Вегетацията на есенниците в Украйна приключи чак в края на ноември

Топлото време без опасни явления подпомогна късните посеви
Синор.БГ / 06.12.2025 г.
Вегетацията на есенниците в Украйна приключи чак в края на ноември

Настоящият ноември се оказа сред най-топлите в историята на Украйна и агрометеорологичните условия за приключване на вегетацията на есенниците се стекоха напълно удовлетворяващо, съобщиха от Украинския хидрометеорологичен център. „Продължителният период много топло за ноември време съдейства за удължаване на есенната вегетация. Развитието на растенията продължаваше бавно през топлите дни и почти спираше тогава, когато нощните температури падаха до отрицателни стойности. Преобладаващото умерено топло време с мъгли и ръмеж през повечето дни бе благоприятен фактор за растежа и развитието на есенниците, особено за по-късните посеви“, подчертават специалистите от центъра.

По данни от наблюдения на агрометеоролози през втората половина на ноември в повечето райони на западна и северна Украйна е забелязано спиране на активната вегетация на есенниците, които са преминали във фаза на зимен покой. Същевременно на повечето площи в централните, южните и източните области е продължавало бавното развитие на растенията и в редица райони е отчетено преминаване в следващи фази, като посевите в етап на братене са се увеличили, отбелязват те. Предварителните изчисления сочат, че в северна и западна Украйна между 15 и 19 ноември, а на останалата територия на страната – на 25-30 ноември се е стигнало до падане на температурите под 5 градуса по Целзий с навлизане в предзимния период. Този срок за край на типичното есенно време е с 2-3 седмици след средния дългогодишен график.

Досега не са регистрирани опасни явления за развитието на есенниците в Украйна, като минималната температура на почвата на дълбочина на възела на братене (3 сантиметра) е оставала положителна. Оценките на агрометеоролозите сочат, че състоянието на растенията е предимно добро и само на отделни площи в централните и западните области – удовлетворително. В зависимост от срока на сеитба на есенниците (при голяма част това стана през октомври) те се намират във фази на образуване на възловите корени, 3-ти лист и братене, а при много късно засетите – още на покълване на зърната и поникване.

Вегетацията на есенниците в Украйна приключи чак в края на ноември
1888
 

Последни материали
Виж
Притеснява го черната златка
Череши още на 1 май: Оранжериен производител в Пловдивско изпреварва сезона
Проби показват разреждане на посевите с пшеница и ечемик на места
Есенниците в Украйна излизат от зимата на студено и с неравномерна влага
Речните нива в страната се стабилизират след обилните валежи
Значимите язовири са пълни над 75 на сто без неконтролируеми преливания
След приключването на 17-месечно антидъмпингово разследване
Китай понижи рязко ставката на митото върху вноса на рапица от Канада
Предприети са мерки за пресичане на разпространението на заболяването
Откриха огнище на птичи грип при патици-мюлари в Хасковско село
Въпреки това са закупени близо 800 000 тона при планирани над 650 000
Хлебната пшеница поскъпна на международния търг в Саудитска Арабия
Свързани материали
Виж
Проби показват разреждане на посевите с пшеница и ечемик на места
Есенниците в Украйна излизат от зимата на студено и с неравномерна влага
Агрометеорологична прогноза за периода 28 февруари – 6 март 2026 година
Топлото време ще досъбуди есенниците, съществени валежи не се очакват
Спрямо миналата година обаче положението е далеч по-добро
Валежи спряха сеитбата във Франция и влошиха състоянието на есенниците
Надхвърляйки значително показателите от 2024-та и 2025-та година
Есенниците във Франция са в най-доброто си състояние от 3 години
Големите запаси от пшеница компенсират опасенията, свързани със състоянието на есенниците в Русия и САЩ
Състоянието на есенниците се следи отблизо заради риск от преовлажняване
В Добричко отчитат добри условия за сеитбата на пролетните култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини