Брашнеста мана или оидиум, както се нарича е най-често срещано заболяване по лозата.Тази гъбичка напада клоните, листата и плодовете.
За предпазване на лозите от мана са необходими системни мероприятия, които трябва да започнат още през есента.
Какви са проявите на брашнестата мана
Причинителят на заболяването е гъбичка с безполова форма Oidium tuckeri, която покрива стъблата, листата и плодовете със сив брашнест налеп. При силно нападение от брашнеста мана, още след прецъфтяване, отделни зърна, части от грозда или целите гроздове, листата и стъблата се покриват с плесенов налеп. Ципата на зърната започва да се втвърдява и те се напукват. Листата и гроздовете започват да изсъхват.
Оидиумът презимува предимно като надебелен мицел между кожестите люспи на пъпките и по опадалите листа. Първичните заразявания през следващата година се осъществяват от този мицел.
По принцип гъбичната инфекция настъпва през есенния период при умерена температура и влажност. В резултат на нарушени агротехнически мероприятия и благоприятни климатични условия възниква възможност за ранно развитие на оидиума, което от своя страна допринася за натрупване на голям инфекциозен фон. При неправилно проведена обработка се стига до масово поразяване на реколтата.
Целта на есенната обработка е да предотврати ранното развитие на болестта и намали инфекциозния фон. При последващо правилно и навременно пролетно третиране лозовите насаждения могат да бъдат защитени от брашнеста мана.
Оидиумът напада по-силно асмовидно формираните лози.
Агротехничеси мероприятия
Комплексът от есенни мероприятия е много важен, за да се предпазият лозите от заразяване. Какво трябва да се направи:
– почистване от плевелите;
– събиране и изнасяне на опадалите листа, защото в тях могат да зимуват не само вредители, но и различни инфекции;
– есенна резитба на лозите за формиране на короната, но и за отстраняване на ненужните и болни часи от растенията;
– третиране срещу вредители и болести, в това число и срещу брашнеста мана.
С какво да обработим през есента лозите срещу брашнеста мана
Методите за третиране от брашнеста мана са прости, но трябва да бъдат навременни. Гъбичките могат да се унищожат напълно със следните фунгициди: бордолезов разтвор, меден сулфат, железен сулфат и колоидна сяра.
Известно е, че бордолезовият разтвор е старо и вече не много популярно средство, но е достатъчно ефикасен срещу гъбични заболявания. Готовият бордолезов разтвор се приготвя по предписанията на опаковката. Може да се използва и меден сулфат и гасена вар за приготвяне на сместа. Желателно е обработката да се извършва в сухо и безветрено време, като се пръскат не само лозите, но и наоколо.
Независимо от средството, което ще изберем да осъществим есенната профилактика, резултатите ще бъдат налице и само с навременни мерки можем да предотвратим ранното заболяване от брашнеста мана.