Брашнестата мана по краставиците и тиквите поразява цялата листна маса, оставя сив налеп и потиска развитието на растенията. Ако болестта вече се е развила, с нея можете да се преборите само с тежка химия, убедени са от електронното издание „Стопанство”. Ако обаче сте я забелязали при първите признаци, могат да бъдат използвани и народни средства за борба, убеден е негов читател.
Първият от вариантите, които предлага, е с настойка от 400 грама тютюнев прах (остатък от производството на тютюн) и 40 грама сапун, които се накисват за едно денонощие в 5 литра вода. Полученият разтвор се използва за пръскане на растенията, по които е тръгнала брашнестата мана.
Ако разполагате обаче с повече дървесна пепел, можете да приготвите друга настойка. За целта килограм пепел, пресята през едро сито, се залива с 10 литра вода и се оставя да кисне 7 дни, като периодично се разбърква. След това с лейка поливате растенията, включително по долната част на листата, по ластарите, както и земята наоколо. По същия начин можете да обработите и част от цветята – астрите, флоксът.
Ако обаче нямате цяла седмица на разположение или не ви се чака, можете да приготвите отвара от пепел. 300 грама пепел се заливат с 10 литра вода и се оставят да врат в продължение на 30 минути. След това разтворът трябва да изстине и тежките частици да се утаят. Когато това се случи, прозрачната течност отгоре се ползва за обработване на растенията както при предишния вариант.
Ако пък разполагате с пепел в излишък, можете да приготвите настойка от 3 килограма на 10 литра вода. Този концентрат е достатъчно да престои едно денонощие, като не пропускате да го разбърквате периодично. Не е необходимо обаче да го разбърквате преди поливане, ползвайте само прозрачната част. А остатъците от пепел от настойките разтворете във вода и полейте лехите или дръвчетата в градината.