Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
15.05.2018 г.

Краставици, тикви, тиквички: кога и с какво да се подхранват

Полезни съвети
Краставици, тикви, тиквички: кога и с какво да се подхранват

Краставиците и останалите тиквови култури са едногодишни растения. Характерното за тях е това, че основната част от хранителните вещества потребяват в периодите на цъфтеж и плододаване, като по време на цъфтеж се нуждаят от по-големи количества азот и фосфор, а по време на плододаване се засилва поемането на калий.

Краставицата има слабо развита коренова система. Тя е разположена в повърхностния слой на почвата, като на дълбочина  достига 15-20 см, а на ширина – 100-150 см. Някои отделни корени могат да достигнат и по-голяма дълбочина, но те не са в състояние да задоволят големите нужди на растенията от вода, особено по бреме на активната вегетация и плододаване.

Добри предшественици на краставиците са бобовите, които оставят почвата добре подхранена с азот, а също картофи, спанак, домати, пипер.

Краставиците се подхранват няколко пъти: във фаза 3-4 същински листа, а след това на всеки 10-15 дни. Младите растения се нуждаят от торове с по-ниска концетрация, а при второто и всяко следващо подхранване дозите фосфор и калий се увеличават два пъти. Минералните торове могат да бъдат заменени с органично-минерални или пепел (2 чаши на 10 литра вода), като за един квадратен метър са необходими 1,5–2  литра разтвор, който се излива на разстояние от растенията 6-7 см, а след това – на 14-15 см. При влажно и дъждовно време е препоръчително да се използват сухи торове. От минералните се използват прости и комплексни, а също и органично-минерални смеси.

От органичните торове препоръчително е да се използват говежди и птичи, които се смесват с вода в съотношение 1:4, а след това се разреждат 2-3 пъти.

Препоръчителните норми за подхранване се определят в зависимост от средното съдържание на хранителни вещества в почвата. При засоляване нормата се намалява на 50% и се изключва употребата на пепел и натриева селитра.

Тиквите се подхранват заедно с поливките във фаза 5-6 листа, а второто подхранване се препоръчва в началото на формиране на зеленчуците. Използва се птичи тор (1: 10) или комплексен минерален тор, несъдържащ хлор (30-40 гр. на 10 л.). На едно растение са необходими по 2-3  литра разтвор.

Тиквичките и патисоните се подхранват не повече от 3 пъти на сезон: първи път  във фаза на бутонизация, втори – след второто прибиране на плодовете, третото – в период на масово плододаване. Към 10 литра вода се добавят 30-40 грама суперфосфат и 15-20 грама калиеви соли или 60-70 гр. NPK . Около всяко растение се изсипват равномерно по 1-2 литра разтвор.

При всички тиквови култури използването на органо-минерални торове, съдържащи  макро-, микроелементи и хуминови вещества е много ефективно.

Краставици, тикви, тиквички: кога и с какво да се подхранват
39036
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Туршия от зрели краставици и червени чушки
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Туршия от кисели краставички със синап
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
Белокрилката - една повсеместна и постоянна заплаха!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини