Капризното време и особено внезапните застудявания в края на зимата и началото на пролетта през последните години накараха овощарите да се замислят има ли начин да забавят цъфтежа на дърветата, за да спасят бъдещата реколта. В крайна сметка нещата изглежда опират до това да бъде отложено пробуждането на пъпките със седмица-две, за да бъдат избегнати най-неблагоприятните сценарии. Ето няколко варианта да го постигнем.
1. С пръскане с бордолезов разтвор. Необходим е 3-процентов разтвор, а за целта се вземат 300 грама меден сулфат (син камък) и 400 грама гасена вар на 10 литра вода. Този начин е особено полезен не само защото забавя пробуждането на пъпките, но и защитава градината от болести и лишеи, а също така отблъсква някои от вредителите.
2. С обилно поливане. Ако пъпките още не са се разпукали, можем да полеем градината така, че водата да попие на 30-40 сантиметра дълбочина. По този начин ще спечелим между 4 и 7 дни.
3. Трети вариант е да утъпчем падналия сняг до периферията на короната на дърветата, като по този начин забавим топенето му и удължим зимата за седмица-две заради забавяне на движението на соковете. Методът е добър и по друга причина – така пречим на мишките да стигнат до овошките през зимата, тъй като не обичат да излизат на открито и се стараят да се придвижват под снега.
4. С промяна на момента на резитбата. Има наблюдения, че ако извършим резитба на овошките през август, а не през есента, те залагат по-късно цветните пъпки и се събуждат със седмица забавяне. Този метод е особено ефективен при прасковите и кайсиите, при които реколтата през август вече е прибрана и овошките започват подготовката си за зимата.