Пролетта настъпва. Със затоплянето на времето овощните видове излизат от принудителния зимен покой. Този процес е по-масов при костилковите видове, отглеждани в южните райони на страната. Със започването на вегетацията започва развитието и на вредителите. То е в синхрон с развитието на растенията – гостоприемници. Това налага употребата на различни продукти за растителна защита (ПРЗ), чрез които плътността на вредителите да бъде контролирана под определени прагове на вредност.
В съвременната практика ПРЗ най-често са употребявани чрез изпръскването им като разтвори с различна концентрация според вида на активното вещество. Успехът зависи от правилния избор на ПРЗ и от момента на пръскане. Фазата на развите на растението е точен ориентир за пръскането. Специалистите сочат три фази, когато химическата защита е много ефикасна предвид обхвата на вредни видове, които засяга употребеният ПРЗ:
- фаза зелен конус – при нея листните връхчета се показват над люспите на пъпките;
- фаза цветен бутон – при отварянето на цветните пъпки венчелистчетата оформят цветен купол (бутон) с различен цвят според овощния вид;
- фаза „миши уши” – наречена е така, защото от разтворените пъпки на ябълките и крушите стърчат две странични връхчета.
Какви ПРЗ са подходящи?
В началото на вегетацията могат да бъдат използвани медсъдържащи препарати. Стопаните имат избор да приготвят 1% бордолезов разтвор или да прибягнат до неговия подобрен вариант – бордомикс. Удобни за употреба са още шампион, фунгуран, купроксат и др. Важното е стопаните да знаят, че тези ПРЗ имат само предпазно действие срещу причинителите на болести.
ПРЗ с лекуващо действие са: байфидан, дитан М 45, полирам, санкоцеб, силит, систан, скор, хорус и др..
Срещу вредните насекоми ефикасни са т. нар. инсектициди като: афърм, Би-58, вазтак нов, децис, нуреле Д, суми алфа, суперсект мега и др. При необходимост срещу акарите могат да бъдат потърсени аполо, вертимек, диабло, милбекнок и др.
Възможно е комбинирането на различните ПРЗ при приготвянето на работните разтвори с цел едновременно действие срещу причинителине на болести и неприятелите.
Важно е за избора на ПРЗ и за съответното пръскане да бъде потърсен съвет на агроном по растителна защита. Указанията на продуктовите етикети налагат строго спазване, за да бъде употребата ефикасна и безопасна.
Пръскането да става в подходяща метеорологична обстановка, когато температурите са трайно положителни, няма вятър и не са очаквани скорошни валежи. За растителнозащитните мероприятия трябва да бъдат своевременно уведомявани пчеларите, тъй като със затоплянето на времето пчелите започват да напускат кошерите в търсенето на пчелна паша. Пръскането трябва да бъде добре насочено към обекта за защита.