Начало » Пазари » Животинска продукция

Стабилен растеж на производство на сурово мляко в ЕС

По-голямата част от млякото в ЕС е използвано за производство на сирене и масло
Синор.БГ / 20.11.2025 г.
Стабилен растеж на производство на сурово мляко в ЕС

Графика на Евростат

Фермите в ЕС са произвели около 161,8 милиона тона сурово мляко през 2024 г. Това представлява увеличение с 0,9 милиона тона в сравнение с 2023 г. и с 12,1 милиона тона в сравнение с 2014 г. (149,7 милиона тона). Последните данни потвърждават относително стабилния растеж на производството на сурово мляко в ЕС през десетилетието до 2024 г. Информацията е от данни за млякото и млечните продукти, публикувани от Евростат.  

Повечето мляко се използва за производство на масло и сирене

По-голямата част от суровото мляко, произведено през 2024 г., е доставено на мандри (150,8 милиона тона) и използвано за производство на различни пресни и преработени млечни продукти.

По-голямата част от млякото в ЕС е използвано за производство на сирене и масло. По-конкретно, 59,9 милиона тона пълномаслено мляко, заедно с 17,0 милиона тона обезмаслено мляко, са използвани за производството на 10,8 милиона тона сирене. Още 44,2 млн. тона пълномаслено мляко са използвани за производството на 2,3 млн. тона масло и т.нар. „жълти продукти“ (като масло от масло и топено масло) и са генерирали 41,5 млн. тона обезмаслено мляко.

Германия е най-големият производител на мляко за пиене в ЕС, като представлява 18,8 % от общото производство. Тя беше и най-големият производител на кисели млечни продукти (27,1 %), масло (20,6 %) и сирене (22,5 %) в ЕС.

Испания е вторият по големина производител на мляко за пиене в ЕС с 15,2 % от общото производство в ЕС, следвана от Франция (12,7 %). Нидерландия е вторият по големина производител на подкиселени млечни продукти (16,8 %), следвана от Полша (10,4 %).

Франция е вторият по големина производител както на масло (17,2 % от общото производство в ЕС), така и на сирене (17,8 %). Ирландия има третия по големина дял в производството на масло в ЕС (14,8 %).

Стабилен растеж на производство на сурово мляко в ЕС
3637
 

Последни материали
Виж
За 5 г. животът е поскъпнал с 44,5%
Годишна инфлация 6,8% за април измери НСИ
Нови срокове за заявяване на помощ
Животновъдите няма да доказват продукция от мляко или приплоди, за да получат субсидии
Започва 93-ият земеделски панаир в Нови Сад, с участници от Европа и Близкия изток
Северна Македония инвестира 413 хил. евро в модерни оранжерии за тютюнев разсад
Съвместните проверки между 4 ведомства
БАБХ разкри 27 хиляди „виртуални“ животни за 2 месеца
Очакват се затруднения за пътуващите
Гръцки фермери излизат на протест днес край „Кулата - Промахон“
Свързани материали
Виж
Другаде суровината се плаща по 0,25 евро
Христанов: ЕлБи Булгарикум изкупува млякото на богоизбрани ферми за 0,66 евро
САЩ върнаха пълномасленото мляко в училищните програми за хранене
Санкциите за фалшификации и злоупотреби трябва да бъдат увеличени
Повечето български производители предлагат храни с високо качество
ЕМБ призовава за намаляване на производството
„Времето свърши“: Европа е заплашена от срив на цените на млякото
Заради ниските изкупни цени на суровото мляко, паднали под 33 евроцента
Рискът от масови фалити на фермери в млечния сектор е реален
Заради манипулиране на датите за производство в мандра в Силистренско
Унищожават над 2 тона кисело мляко и йогурт и над 4200 литра айрян
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини