Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
19.11.2017 г.

Как да избегнем грубите грешки при резитбата на овошките

Полезни съвети

Резитбата на овошките освен полза нанася и вреди, ако бъдат допускани груби грешки. Ето някои от най-разпространените, които могат да доведат не само до потискане на овошките, но и до гибелта им.

1. Резитбата не се ограничава само с отстраняването на сухите, счупени и напукани клони, тъй като ще се стигне до сгъстяване на короната. По този начин дървото се проветрява по-зле, плододаващите органи отмират и плодове се развиват само по периферията на короната, където е достатъчно светло. Резултатът е само един – реколтата намалява значително.

2. Дори клоните да са напълно здрави, ако са близо един до друт или се пресичат, с течение на времето ще започнат да се трият един в друг, а това отваря вратата за опасни инфекции. Тази форма на сгъстяване на короната също трябва да се избягва, като се скъсяват значително или се премахват изобщо търкащите се клони. Короната трябва да се прорежда и като се отстранят силните вертикални и растящите вътре в нея клони. При старите овошки е полезно короната да се скъси до метър и половина.

3. Необходимо е резитбата да се съобразява и с филизите, като най-горният задължително трябва да оцелее – по този начин задаваме необходимата насока на растеж. За тази цел резитбата се прави по диагонал – от основата на филиза от вътрешната страна до 1-2 милиметра над нея от външната при ъгъл на срязване от около 45 градуса. 

4. Истинските майстори се грижат за инструментите си, а използването на тъп инструмент при резитбата е недопустимо, тъй като той само ще надъвче и осакати клоните. Като цяло работата с тъпи инструменти е тежка и не е безопасна, затова не трябва да забравяме да почистваме и точим градинския инвентар.

5. Подрязването и скъсяването на външните клони на овошките не трябва да се занемарява, защото дървото трябва да остане в рамките на отредените му габарити, за да не засенчва останалите в градината. Не бива обаче и да спираме дотам – средата на короната също трябва да се прорежда, за да може светлината да достига и до най-ниските клони.

6. Дървото трябва да расте така, че централният ствол да е по-висок с най-малко 20 сантиметра от клоните. Всички конкуриращи го филизи се изрязват на кръгов принцип, а клоните, които го изпреварват, се скъсяват с най-малко една трета от достигната дължина.

7. За да не увреждаме филизите и цветните пъпки, трябва най-напред да извършим резитбата на големите клони и едва след това на малките. По този начин ще е и по-лесно да се доберем до тях, а и повече филизи и цветни пъпки ще оцелеят.

8. Резитбата решава много от проблемите с болестите, особено тези по кората и клоните. Най-простият вариант е да отрежем всеки клон, събудил и най-малкото подозрение за развиващо се заболяване, при това не само до здраво, а с аванс от 5-10 сантиметра от чистата тъкан.

Как да избегнем грубите грешки при резитбата на овошките
42026
 

Последни материали
Виж
Стопанството е под протекция вече 10 г.
Пореден опит да се затвори единствената ферма за норки чрез промени в закона
Кандидатстването е до 19 юни
Еврокомисията търси партньори за 12 информационни центрове в България
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
Преведоха 31,7 млн. лв. за протеиновите култури
Решения на Министерския съвет
Прехвърлят щатни бройки от промишления център в Москва към комисията за стоковите борси и тържищата
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Свързани материали
Виж
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
Мнения
Експерти настояват за комплексен подход срещу климатичните промени
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини