Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.11.2017 г.

Как да удължим плододаването при старите ябълки

Полезни съвети

Започне ли ябълковото дърво да застарява, с всяка година ражда все по-малко и по-дребни плодове, а се стига и до алтернативното плододаване през година. Най-точният признак за остаряването на ябълката е клоните да започнат да нарастват с под 25 сантиметра годишно.

Няма смисъл обаче да се бърза с изсичането на такива дървета – те могат да плододават обилно още 5-7 години, но за целта трябва да се извърши подмладяваща резитба. Благодарение на нея ще намалим пораженията от гъбични заболявания, добивите ще нараснат с между 20% и 60%, а устойчивостта на дърветата през зимния период ще се повиши забележимо. Тя ще доведе и до увеличаване на реколтата и на качеството на плодовете, като размерите им ще нараснат, а външният им вид ще се подобри.

Основният начин при резитбата на старите дървета е смаляването на короната и сериозното й прореждане, включително с подмладяване на клоните. Централното стъбло се отрязва на височина 2-2,5 метра от земята, малко над добре насочен страничен клон. Ако това се окаже недостатъчно, всички странични разклонения от стъблото се скъсяват с по половин метър. По този начин короната ще се свие значително и ще бъде по-добре осветена. Прореждането също действа в тази посока, като се отстраняват всички клони, растящи вътре в короната, както и всички близко разположени. Дългите клони се ограничават до 2,5 метра, като се отрязват до външно разклонение. След резитбата се появяват много филизи, като част от тях се отстраняват, а други се оставят за формиранетона на нова плодна дървесина.

Не трябва да се забравя и подхранването на подмладените ябълкови дървета. Фосфорно-калиевите подобряват качеството на плодовете и повишават устойчивостта на дърветата спрямо вредителите и болестите. Фосфорните помагат на овошките през периода на цъфтеж, а калиевите – при растежа на плодовете. Пресният оборски тор се влага 3 пъти годишно преди прекопаване по 3-4 килограма на квадратен метър.

Азотните торове са необходими за ускоряване на растежа и се влагат на 2 пъти през сезона – половината напролет, а останалата част – през юни. Карбамидът се вкопава в земята, а амониевата селитра може просто да се разхвърля на повърхността. Всички азотни торове обаче действат по-добре, ако се прилагат в течна форма.

За поливането на дърветата по периферията на короната се изкопава канавка с дълбочина 10-15 сантиметра, в която обикновено се сипват по 2-3 кофи на линеен метър.

Как да удължим плододаването при старите ябълки
21095
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Сухо ябълково вино
Плодово-зеленчукова сурова туршия
95 години от създаването на института
Институтът по земеделие показа 95 сорта ябълки и круши на празника в Кюстендил
Заради слабите валежи през зимата и сушата през лятото
Реколтата от ябълки е значително по-слаба от миналогодишната
Рязано кисело зеле с ябълки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини