Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.10.2017 г.

Как да се борим с шийното гниене по лука

Практика

sinor

Когато след прибирането на реколтата от лук при част от главите открием, че шийката е мека, вероятно те са болни от шийно гниене. Заболяването обикновено се проявява в края на вегетационния период, когато растенията са още в лехите, но по-голям е проблемът, когато започне да се предава от болни глави на здрави по време на съхранението им. При прибирането на реколтата и през първоначалния период на съхранение шийното гниене е трудно да бъде забелязано и бива открито едва месец – месец и половина, след като сме складирали реколтата.

Гниенето започва от дъното или страните на главите, след което те омекват в областта на шийката, тъканта става водниста и променя цвета си до жълто-розово. Върху най-външните хранителни люспи се появяват назъбени, бързо разрастващи се петна. Луковиците се покриват със сива плесен с черни струпеи. Постепенно вътрешните люспи се сбръчкват и главата изсъхва.

Гъбичките, причиняващи шийното гниене, масово не успяват да оцелеят в почвата и основният източник на инфекцията е заразен посадъчен материал, затова най-важното условие за борба с болестта е именно заразените глави да бъдат елиминирани. Опитни градинари съветват луковиците да бъдат затопляни при температура 35-37 градуса в продължение на 5-7 денонощия в зависимост от размера им, но параметрите не трябва да бъдат надхвърляни, тъй като това може да се отрази неблагоприятно на посадъчния материал. Кромидът се нагрява наесен, а арпаджикът – напролет.

Ето и основните методи за борба с шийното гниене по лука:

1. Събирайте реколтата, когато луковиците са формирани и листата са полегнали, но не са напълно изсъхнали. Прави се при сухо време.

2. След събирането на реколтата всички растителни остатъци се унищожават, а почвата се прекопава. След това главите на лука се изсушават навън за около седмица. При дъжд вкарваме лука в добре проветрявано помещение. Когато лековиците са подсушени, отстраняваме листата.

3. Лукът се съхранява на студено при температура от 0 до 3 градуса по Целзий. В апартамента за целта е необходимо сухо и добре проветрявано място при температура 18-25 градуса.

4. Засажда се рано напролет, като избягваме сгъстяването на насажденията. Лехата трябва да е на проветриво място. Главите кромид не са толкова податливи на шийното гниене, ако времето и агротехническите мероприятия подпомагат узряването им на корен.

5. Трябва да се въздържаме от подхранване на лука с пресен оборски тор и да избягваме влагането на големи количества азотни торове.

Как да се борим с шийното гниене по лука
14777
 

Последни материали
Виж
БНБ предупреждава за зачестили телефонни измами с името на банката
Производството на зърнени култури в Судан е намаляло с над 40%
МЗХ и браншови представители започват работа по Закон за кооперативите
МЗХ публикува за обществено обсъждане новите изисквания по агроекологичните интервенции
При опит за внос е унищожена цялата партида от 850 килограма
Украйна откри повишено ниво на нитрати в турски тиквички
Българското зърно не успя да се пребори, както и на отменения търг в Йордания
Египет закупи 120 000 тона по-скъпа украинска хлебна пшеница
Свързани материали
Виж
Обвивката на лука е отличен тор за разсада и растенията по-късно през сезона
Важно е да знае, когато фирмите се рекламират
Сдружение оборва лъжливо твърдение как троянската луканка била вписана в регистрите на ЕК от една фирма
Поемаме анагажименти по директива за хранителните отпадъци при преработка, производство и домакинствата
Луковият молец не е за подценяване
Нападат дори пипера
Голям луков листояд и луков скритохоботник
Разпознаване и борба с вредителя
Чесновата муха вреди и на други зеленчуци
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини