Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.04.2011 г.

Лук - произведете си от арпаджик или семена

[B%]Отгледайте от арпаджик[%B] - За посев се използва арпаджик с диаметър 11-22 мм. Засажда се на редове при разстояние 25 см между редовете и 10 см в реда, на дълбочина 3-4 см. Основна грижа чрез вегетацията на лука е борбата с плевелите и окопаване. Окопава се 2-3 пъти, като първото окопаване се извършва когато растения са израсли до около 10 см, а следващите до окончателното оформяне на листата. Обработките се правят до 5-6 см поради плитката коренова система на растенията. При нужда се подхранва с азотен тор и се пръска срещу маната и трипса.

Лукът е готов за прибиране, когато лъжливото стъбло на луковиците е омекнало и около 20 % от растенията са паднали на земята – приблизително през втората половина на юли – началото на август. Извадените растения се подреждат на ивици, така че листата на едните растения да покриват луковиците на другите. Така се запазват обвивните листа на луковиците. Сушенето продължава около седмица. След това се отрязват лъжливите стъбла и корените. Просушените и подготвени луковици се поставят в касетки и се оставят под навеси за доизсушаване. Просушените луковици може да се сплитат на венци и така се оставят под проветриви навеси за доизсушаване.

[B%]Воден лук[%B] - Водният лук се отглежда след рано прибиращи се зеленчуци – спанак, салати, репички. Семената за разсада се засяват през март на открити лехи с ширина 1 м, които се правят високи при по-тежки почви и ниски при по-леки. Лехите трябва да са много добре подготвени, наторени с угнил оборски тор. За 1 кв. м са необходими около 10 г семена, които се покриват с 2-3 см рохкава пръст. След това почвената повърхност се притъпква с дъска.

Грижите за разсада се свеждат до поливане, плевене и борба с вредителите. След около 55-60 дни, когато стъблото на разсада достигне 8 мм дебелина и 25-30 см височина, той е готов за разсаждане. При нашия климат това е в края на май и първите дни на юни. По-късното разсаждане на разсада увеличава броя на растенията, които не успяват да образуват луковици. Преди разсаждането се премахват пожълтелите и изсъхнали листа, корените се съкращават на 4-5 см от дънцето, а листата с около 1/3. Растенията се засаждат в добре обработени и наторени с разложен оборски тор фитарии със садило на разстояние 25 см между редовете и 10-12 см между растенията в реда на дълбочина 3-4 см. Основна грижа за растенията през време на вегетацията им се състои в поддържане на необходимата влажност на почвата. Растенията се поливат веднага след разсаждането и след това веднъж седмично. По време на узряване на луковиците поливките се прекратяват. Окопава се 3-4 пъти на дълбочина 5-6 см, като първото окопаване се извършва след прихващане на растенията. Луковиците се прибират в края на август – началото на септември.

Лук - произведете си от арпаджик или семена
25900
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини