Появата на смола по клоните и стъблата на костилковите овощни дървета е тревожен симптом. Ако е на конкретен клон, то той най-вероятно скоро ще изсъхне, но ако е по ствола на дървото, има опасност да го загубим цялото. По принцип овошките си намират предостатъчно поводи да пускат смола, а рядко сме в състояние да предотвратим всичко, затова трябва да знаем какво трябва да предприемем.
Най-често смолата се появява след есенното подрязване, затова много градинари оставят подрязването на костилковите дървета за пролетта. Това обаче не е нужно – достатъчно е при подрязването да се оставят пънчета с дължина 3-5 сантиметра, които през пролетта и лятото, когато няма други спешни дейности, могат да бъдат отрязани до удебелението на клоните в основата на разклонението. Ако действаме така, няма да се стигне до появата на смола.
Случва се овошките да пускат смола при нападение на гъбични заболявания. Особено притеснителна е монилията, която е в състояние да се развива в чворовете даже през по-топлите зимни периоди. Други причини за появата на смола могат да бъдат прекалено богатата реколта, механични рани, измръзване, слънчеви изгаряния, поражения от корояди, резки температурни колебания през преходните годишни сезони.
При появата на смола трябва първо да отрежем всички клони, които сълзят най-силно. Методът е прост, но ефективен, защото тези клони отслабват силно цялото дърво. А там, където това е невъзможно, смолата се почиства, промива се с разтвор на железен сулфат (2-3 лъжици на 1,5-2 литра вода) и когато мястото изсъхне, се полага овощарска замазка.
При прасковите дори къдравостта може да доведе до появата на смола. За преодоляването на този проблем при растежа на филизите през пролетта дърветата се пръскат с препаратите Санкоцеб 80 ВП (0,3%), Тирам 80 ВГ (0,3%), Фунгуран ОН 50 ВП (0,15%), Шампион ВП (0,3%), МАКК 50 ВП (0,3%), ШАМП ВП (0,3%), Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%). Овошките трябва да бъдат обработени още при първите забелязани признаци на болестта.
Също толкова важни са профилактичните мерки в рамките на цялостната агротехническа дейност. Не трябва да се злоупотребява с азотните торове, градините да се залагат върху по-рохкави почви, а поливането да обхваща не само малък кръг около ствола, а почвата под цялата корона, за да бъде избегнато загниването на кореновата шийка.