Всички градинари са наясно, че профилактичните мерки за опазване на овошките от вредители и болести са в състояние да им спестят маса труд, време и разходи. Най-важните сред тях са събирането на опадалите листа и изнасянето им от градината, премахването на болните и сухи клони, на загнилите и изсъхнали плодове, а след прибирането на реколтата – задължителното прекопаване на почвата под дърветата на дълбочина 20-25 сантиметра.
Вредителите и болестите обаче могат да се появят и въпреки значителните грижи, които полагаме за овошките. Обикновено това се случва при слаби растения с бледи листа. В жегите например по листата на много дървета могат да се намножат значително плодовите и паякообразните акари. Те са незабележими с просто око и затова първоначално напълно безнаказано смучат дървесните сокове, а когато установим присъствието им, вече са се наплодили до такава степен, че листата започват да съхнат и опадат. Докато са малко обаче можем да се справим с тях и с пръскане на короната само с вода.
Доста чест, макар и нежелан гост в градината е листната въшка. Освен че смуче сок от растенията, тя впръсква в тях отрова, предизвикваща свиване на листата на топка и изкривяване на филизите. Обикновено срещу въшките се използват химически препарати, макар че можем да се справим и с пръскане с разтвор на 20 грама суперфосфат в 10 литра вода.
Срещу някои вредители в овощната градина първоначално можем да се справим и със собствени „препарати”, например с тютюнева настойка. За целта 100 грама ситен тютюн се сипват в 10 литра вода и се оставя да кисне за една седмица, след което се прецежда и се добавя 400 грама сапун за пране, за да бъде по-силен смъртоносният ефект и да се подобри прилепването на разтвора към листната маса.
Изключително ефективна срещу част от вредителите и някои заболявания е настойката от чесън. Около 200-300 грама чеснови скилидки се прекарват през месомелачката и се сипват в 10 литра вода, като се прецеждат след 2 часа. Растенията се пръскат само с прясно приготвен разтвор.
Малко повече време отива за приготвянето на настойка от люспи от кромид. За целта 150-200 грама люспи се заливат с 10 литра вода и се оставят да киснат 4-5 дни, след което също се прецеждат. С получения разтвор се пръскат овошките, унищожавайки куп вредители и забавяйки развитието на част от заболяванията.
Ако пък наоколо растат глухарчета, те също могат да бъдат използвани в борбата с вредителите. Берат се заедно с корените, като 200 грама глухарчета се заливат с топла вода и киснат 2 часа.
Най-добрият вариант за пръскане с настойки е вечер след залез слънце, когато разтворът не се изпарява толкова бързо и слънчевите лъчи не успяват да неутрализират действието на растителните инсектициди.