Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
18.08.2017 г.

Как да избегнем напукването на кората на овошките и да ги излекуваме

Практика

sinor

Често на пръв поглед пукнатините по кората на овошките изглеждат безобидни, но ако не бъдат промити с воден разтвор на железен сулфат (зелен камък) и не ги покрием с овощарска замазка или с глина с кравешки тор, върху раната могат да се заселят гъби, които постепенно ще убият дървото. Напукани стволове пък се чупят при по-силни пориви на вятъра или под тежестта на реколтата.

Пуктанитините обикновено се появяват по кората на овошките заради неправилно поливане, когато почвата е прекалено влажна, което се случва при чести дъждове или поливания. Понякога това води до бързо загиване на дървото, тъй като в такъв случай често не само се напуква кората, но загиват и корените. Още по-бързо си отиват овошките, ако загние кореновата шийка – тогава дори силни дървета могат да си отидат за 2-3 дни.

 Пукнатини се появяват и след слънчеви изгаряния, обикновено от югозападната страна на дърветата – в този случай единствената защита е профилактичното белосване на ствола и основите на главните клони.

Какви други профилактични мерки могат да бъдат предприети? При засаждането на дръвчето е важно да не вкопаваме надълбоко кореновата шийка. Не си струва да се оформя градина в низина, както и на места близо до подпочвени води. Не трябва да се прекалява и с поливането на овошките – желателно е това да става до 2 пъти месечно и само в изключително сухи периоди този брой може да бъде надхвърлен. За сметка на това есенното поливане за запасяване с влага е необходимост, тъй като помага на дърветата да презимуват.

Освен това овошките трябва редовно да бъдат подхранвани, обрязвани и защитавани от слъневи изгаряния. През зимата стволът и основните клони може да се увият със зебло, което се практикува основно при младите дръвчета, тъй като белосването при тях е забранено и освен това така могат да бъдат опазени от зайци и мишки.

Не е добре и да се престараваме с влагането на азотни торове и непрегорял оборски тор, тъй като те понижават устойчивостта на овошките към студа и по този начин стимулират появата на пукнатини.

Ако обаче сме пропуснали част от профилактичните мерки или пукнатините са се появили въпреки прилагането им, те трябва да бъдат промити с 1 до 3-процентов разтвор на меден или железен сулфат (син или зелен камък) и бордолезов разтвор. Когато изсъхне, върху раната се полага овощарска замазка.

Пукнатините трябва да бъдат наблюдавани внимателно, тъй като при големи температурни колебания, особено през зимата, могат да се разширят и тогава трябва да бъдат обработени веднага. Щом раната започне да заздравява, се появява уплътняване, което предотвратява по-нататъшно напукване.

Освен това овошки с пукнатини по кората се нуждаят от специални грижи, с редовно подхранване през пролетта и началото на лятото.

Как да избегнем напукването на кората на овошките и да ги излекуваме
31134
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
Указания как да поличет разрешение за бракуване на дръвчетата
Изпепеляващото лято унищожи маса овошки, градините намаляват
В овощните градини
Ловните пояси са добра защита в края на лятото
Kubota Corporation и UV Boosting съвместно ще внедряват иновации в лозарството и овощарството
Спешни мерки след градушка при лозя и овошки
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини