В някои страни са описани поражения от вируса на пръстеновидните петна по черешата, изразяващи се в обилно смолотечение от ствола и скелетните клони. В продължение на 3-4 години се наблюдава загиване на пъпките и късите клончета, а след това и на цялото дърво. При по-стари насаждения се наблюдават уродливи и пожълтели плодове, оскъдни добиви, а понякога със сачмянково напетняване на листата. Същите признаци на смолотечение, загиване на дървото и напетнени листа могат да се наблюдават при кайсия, вишна, слива и праскова. Причинява се от вируса Cherry chlorotic ring spot virus. Заразяването става чрез присаждане, с издънки, тичинков прашец, пренесен от насекомите опрашители. При вишната е установено пренасянето до 70% с костилка.
Вирусът може да се установи като петна по семеделите и системна форма по краставиците сорт Деликатес. По първите същински листа на тиквата сорт Бутеркуп се проявява като жълта мозайка. Семеначета от праскова сорт Елберта показват задържане на развитието си, жълто-зелена пръстеновидна петнитост или прошарване с форма на дъбов лист. Италианската слива реагира с типична форма на вджуджаване и върбовидни листа.
Фиданката, която ще засадим в градината трябва да има проверен произход. Калемите, които ще използваме, също да бъдат здрави. Тях можем да обезвирусим като ги поставим при температура на сух въздух 60 градуса С и при 50 градуса С за 20-22 минути в топла вода. Вегетиращи растения се поставят при 37-38С за 2-3 седмици. Болните растения да се изолират или унищожават.