Доскоро се смяташе, че смесените насаждения от семкови и костилкови овощни култури пречат на взаимното си развитие. Препоръчваше се редовото отделяне, като се допускаше смесване на един ред различни семкови – например ябълки и круши, а костилковите (кайсия, слива, праскова, череша) да се засаждат на друг ред. Предполагаше се е, че по този начин взаимодействието ще бъде по-малко потискащо.
Изследванията от последните години обаче опровргават тази теория. Оказва се, че при разделното засаждане на семкови и костилкови овощни култури, корените на отделните дървета не проникват в кореновата зона на своите съседи, а реколтата е по-слаба. Ако се редуват ябълки или круши с някакъв вид костилкови, тогава корените им проникват в съседните коренови зони и добивите се увеличават значително.
Предимства на смесеното засаждане
Взаимното проникване на корените позволява почвената и напоителна влага да се използват по-ефективно. Оказва се, че смесените насаждения са не само по-продуктивни, но и по-издръжливи, по-малки са пораженията от болести и вредители.
Проблеми при смесено отглеждане на семкови и костилкови култури
Производителите отчитат трудности по време на пръскането на дърветата при смесеното засаждане – примерно, ако ябълките или крушите трябва да се пръскат тогава, когато черешите узряват, ще се наложи да пропуснем тази обработка. Този проблем може да се предвиди още при създаване на градината и неприятности няма да има.
Преди да садите, опознайте механичния състав на почвите
При засаждане на дърветата трябва да се съобразим и с това, че скоростта на растеж на различните видове е приблизително еднаква. В противен случай по-слабите растения ще изостанат в развитието си и няма да плододават нормално. Това означава, че трябва да познаваме подложките, върху които са присадени, а това ще определи и подреждането им.
По голяма част от овощните култури се развиват най-добре на неутрални и слабо кисели почви, а киселите задължително трябва да се варуват веднъж на пет години. Круши, дюли, кайсии, праскови и нектарини растат добре на алкални почви, но ако дърветата започнат да стават хлоротични, трябва да се вземат предвид редица мерки, за да се измести реакцията по-близо до неутрална. За целта се използва оборски тор, както и минерални – амониев нитрат, калиев сулфат, суперфосфат и др. Не трябва да забравяме и микроелементите – не само наличието им, но и балансът между тях са много важни за правилното развитие на растенията.
Костилковите представители са по-голямата част от семейството на овощните култури, но винаги може да се намери оптимален подходящ баланс помежду им в малката градина.