На 16 август Европейската комисия започна обществени консултации в целия ЕС по въпроса как веригата за доставки на храни в Общността да стане по-справедлива, съобщиха от Института за агростратегии и иновации. Допитването е свързано с предстоящото законодателство, което ще се прилага в общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г.
Земеделски стопани, граждани и други заинтересовани страни се приканват да споделят своето виждане за функционирането на хранителната верига, като предложенията ще се приемат по електронен път. Консултациите ще продължат от 16 август до 17 ноември.
Налице са данни, че добавената стойност във веригата за доставки на храни не е справедливо разпределена между всички равнища на веригата поради разликите в преговорните позиции на по-уязвимите оператори, към които спадат земеделските стопани и малките предприятия от една страна, и техните икономически по-силни и силно концентрирани търговски партньори, се посочва в съобщението.
По този повод комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган заяви, че "земеделските стопани са първата брънка във веригата и без тях не би имало храна за обработка, продажба и консумация“.
„Констатираме обаче, че те все още често са най-слабото звено и с цел да преодолеем недостатъците по веригата за доставки на храни ние предприемаме решителни действия в съответствие с дългогодишната позиция на Комисията за подпомагане на европейските земеделски стопани. Искам да окуража всички граждани, земеделски стопани и заинтересовани страни в ЕС да споделят своето виждане с нас, като използват настоящата онлайн консултация“, мотивира се еврокомисарят.
Чрез това допитване Еврокомисията ще събере мнения, въз основа на които да оцени необходимостта и целесъобразността на възможните мерки, които да се вземат на равнището на ЕС с цел да се намери подход или да се вземат мерки за регулиране на нелоялните търговски практики по отношение на продуктите на хранително-вкусовата промишленост.
Комисията се стреми да оцени равнището на прозрачност на пазара по цялата верига и къде то би могло да се повиши. Като се има предвид необходимостта от известна степен на конкуренция, консултацията ще спомогне да се прецени дали е необходимо въвеждането на допълнителни мерки за прозрачност на пазара на ЕС.
С въпросника се проучва нивото на интерес към сътрудничеството между производителите и използването на така наречените споразумения за споделяне на стойността (по-специално споделяне на пазарните печалби и загуби в резултат на промените в съответните пазарни цени), които вече се прилагат в някои сектори като например при този на захарта.
Консултацията се основава на работата на работната група за селскостопанските пазари (AMTF), създадена от комисаря Хоган през януари 2016 г. AMTF предложи редица конкретни мерки, с които да се засили позицията на земеделските стопани във веригата за доставки на храни, а консултацията ще използва вече създаденото, за да информира Еврокомисията относно работата, която ще трябва да се извърши в бъдеще.
С цел консултация и получаване на отзиви беше публикувана и оценка на въздействието от етапа на създаване с подробно описание на възможните варианти на политиката, като ще се извърши и цялостна оценка на въздействието на евентуална бъдеща инициатива за подобряване на веригата за доставки на храни.
Всякакви бъдещи предложения на Комисията ще бъдат съгласувани и с по-широкия подход за опростяване и модернизиране на Общата селскостопанска политика.