Начало » Пазари » Маслодайни култури

Слънчогледът ще поскъпва в Украйна

Синор.БГ / 23.12.2024 г.
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна

От украинската земеделска кооперация PUSK създадена в рамките на Всеукраинската аграрна рада прогнозират, че през близките месеци цените на слънчогледовото семе в страната ще се покачват. Според местните експерти украинският пазар на слънчогледово семе е изправен пред ограничено предлагане през този сезон, което се отразява на вътрешните цени и потенциала за износ.

Търсенето на маслодайната култура от страна на преработвателите остава на високо равнище, но въпреки това те не могат да задоволят напълно капацитета си. „Сега цените на слънчогледа варират между 26 000 - 26 500 UAH/t, понякога достигайки 27 000 UAH/t в западните райони. Повечето фермери обаче задържат продукцията си в очакване на цената от 30 000 UAH/t”, коментират експерти.

В същото време те отбелязаха, че ситуацията на пазара на слънчогледово масло остава нестабилна. „От ноември пазарът на растителни масла навлезе във фаза на спад. Първо паднаха цените на соевото масло, след това на палмовото, а след това и на слънчогледовото. Сега преработвателите  се опитват да фиксират цените, но няма яснота за по-нататъшното движение. От PUSK очакват, че през януари пазара ще се стабилизира, след което „ще се насочи към растеж“.  

Според анализатори сегашният марж за преработвателите е спаднал до критично ниско ниво - около $44-45 на тон слънчоглед. Това създава сериозни предизвикателства за фабриките, които са принудени да балансират загубите с необходимостта от поддържане на производствения капацитет. „Можем да очакваме, че през януари-февруари цените на растителните масла ще започнат да се възстановяват, което ще повиши и цената на слънчогледа. Както вече споменахме, вероятността за достигане на цена от 30 000 UAH/t е много висока. Повечето производители са готови да чакат тази мярка и още през първата половина на януари можем да видим пазарен обрат“, смятат експертите.

Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
16663
 

Последни материали
Виж
Светът преживява 11-те най-горещи години в историята: нов рекорд за глобалното затопляне
В Украйна олиото отстъпи от пиковите ценови стойности
Слънчогледовото масло на световния пазар е най-скъпо от 2022 г. насам
ФАО: Световното производство на зърно ще достигне рекордни 2,99 милиарда тона през 2025 г.
Започна националната информационна кампания „Призвание: БиоЛогичен!“
Дори тройният ръст на доставките от Молдова не успява да го компенсира
Свитото предлгане от Украйна натиска вноса на рапица в ЕС
За поне 3000 селскостопански машини, сглобявани в Агромашхолдинг KZ
John Deere подписа споразумение с Казахстан за 2,5 милиарда долара
Свързани материали
Виж
В Украйна олиото отстъпи от пиковите ценови стойности
Слънчогледовото масло на световния пазар е най-скъпо от 2022 г. насам
Прогнозите за реколтата от културата паднаха до 10-10,5 милиона тона
Поскъпването на суровото масло вдига цените и на слънчогледа в Украйна
JRC MARS Bulletin, октомври 2025
Разочароващ сезон за летните култури в Югоизточна Европа
Добивът от слънчоглед в Украйна може да спадне до 10,5 млн.т
Цените на слънчогледа и слънчогледовото масло тръгнаха нагоре
Жътвата на пшеница, ечемик и грах в Украйна приключи вижте резултатите
Световният пазар на пшеница остава потиснат
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини