Ако през есента или при пролетната обработка на почвата не са внасяни никакви торове, тогава определено е необходимо да се направи сега, при засаждането на разсада. Земята видимо е изтощена след реколтата от предходната година и доматите ще се нуждаят от подходяща хранителна среда.
Ето и подхранването, което трябва да добавите в ямките
1. Минерални торове - при засаждането в ямките може да се добави всякакъв комплексен минерален тор, подходящ за домати, но с ниско съдържание на азот или само една супена лъжица суперфосфат. Фосфорът е елмент, който е много нужен на този етап, защото стимулира развитието на кореновата система.
Седмица преди да засадим доматите на постоянно място (в оранжерия или на открито), приготвяме разтвор на Фитоспорин-М (5 г на 10 л вода) и поливаме подготвените ямки. Преди засаждане почвата се разрохква добре. Можем да използваме и друг подходящ биофунгицид за профилактика и лекуване на бактериални и гъбични заболявания по растенията.
Триходерма е почвена гъба, на чиято основа са създадени различни препарати, които потискат развитието на патогените и възстановяват полезната микрофлора.
2. Органични торове – ако имаме предпочитания към отглеждане на органични домати, тогава можем да използваме птичи, угнил оборски тор, или компост.
Седмица преди засаждане на доматите почвата се полива с инфузия на свеж птичи тор в съотношение 1:20, като за всяко растение са нужни 0,5 литра. Можем да добавим директно в ямките по около 0,2 кг угнил оборски тор, който трябва да се смеси с пръст, за да не изгори корените на доматите.
Вместо оборски тор можем да използваме зрял компост, като нормата е същата.
3. Яйчни черупки - преди да се поставят в ямките, яйчните черупки трябва да бъдат изсушени добре и смлени до консистенция на брашно. Достатъчни са две чаени лъжички за всяко растение.
Според опитните градинари яйчните черупки са не само източник на калций, но и служат като защита срещу попово прасе, което изяжда нежните корени на растенията.
4. Коприва – Попаднала под слой от почва, копривата започва бързо да се разлага и насища предимно с азот, но и различни микроелементи – калций, магнезий, желязо, силиций, фосфор и др. За всяка ямка са достатъчни по 5-6 листа, които се покриват със слой почва.
5. Дървесна пепел – тя е източник на много полезни вещества, но предимно фосфор и калий и не съдържа азот. Използва се както под формата на инфузия, така и в сухо състояние. Достатъчна е една шепа пепел за всяко растение, смесена с почва.
6. Костното брашно – много и полезно за доматите органичен тор, който се получава от рога, копита и кости на различни животни. Съдържа основно фосфор и по-малко калций, който предпазва плодовете от върхово гниене. Достатъчни са 2-3 супени лъжици за едно растение, смесени с почва. Има продължителен период на полезно действие за доматите и се внася еднократно за сезон.
Някои градинари внасят стар и добре изсушен хляб, който задържа влагата и отдава хранителни вещества.
Някои специалисти смятат, че само фосфор е достатъчен на този етап или нищо. Те се аргументират с това, че растежът на страничните корени започва в рамките на 10-на дни и едва тогава доматите преминават на кореново подхранване. Това е моментът, в който растенията имат нужда от допълнителни количества хранителни вещества, но при условие, че при предварителната обработка почвата е обогатена. Ако в ямката при засаждането има достатъчно хранителни елементи, тогава корените на доматите няма да имат стимул да „овладяват“ нови пространста и да растат.