Листните въшки са истинска напаст както за откритите градини, така и за оранжериите, а краставиците най-често се нападат от памуковата, която смуче сок от цветните дръжки и младите зеленчуци. Ако листата на краставиците започнат да се завиват към долната страна на петурата, стъблата се изкривяват и започват да съхнат, цветовете опадат, а завръзите остават недоразвити, вероятността това да е дело на памуковата листна въшка е много голяма. Освен че изсмукват сока на растенията, вредителите пренасят и вируси, а върху отделяната от листните въшки „медена роса” се развиват сапрофитни чернилни гъбички, които могат да замърсят продукцията.
Вредителят зимува като ларва и възрастен индивид по плевелите и в гнездата на мравките. Особено добре се развива при влажно и топло време.
Опитни градинари предлагат за предпазване от листни въшки краставиците да се третират двукратно през 10 дни с бито мляко, разредено с вода в съотношение 1:10.
Ако обаче вредителите вече са нападнали растенията, добре е още с появата на първите екземпляри да се напръска с подходящ препарат. За целта могат да се изолзват Конфидор Енерджи ОД, Ланат 25 ВП, Моспилан 20 СП, Вазтак нов 100 ЕК и Фюри 10ЕК. Пръсканията се повтарят през 6-7 дена.
При положение, че гледате краставиците в оранжерия и сте пред прибиране на поредна реколта, използвайте инсектициди с кратък карантинен срок, а готовата продукция оберете преди пръскането.
А ако сте противници на тежката химия в градината, вземете литър прясно мляко, по възможност не от магазина, и сипете в него чаена лъжичка йод. Разбъркайте добре и разредете получения разтвор в 10 литра бистра топла вода. С тази смес рано сутрин или късно вечер се пръскат растенията – тя не само ще се разправи с листните въшки, но и ще послужи като отлична профилактика срещу гъбичните заболявания по краставиците.