За отглеждането на качествен доматен разсад трябва само да се придържаме към някои прости изисквания. Останалото е търпение.
Най-напред трябва да определим кога да засадим семената. За целта набелязваме кога ще пресаждаме разсада на постоянното му място и изваждаме 50 дни за ранните сортове и 60-70 дни за късните плюс още 5 до 7 дни за покълването на семената. Т. е. ако ще започнем отглеждането на разсада днес, за ранните сортове домати сме планирали пресаждане около 20 април.
Дори разсадът да се издължи повече от желаното, няма страшно – при пресаждането можем просто да го засипем с пръст по-високо.
Преди да започнем подготовката на семената за разсада, трябва да определим кои трябва да бъдат обработвани и с кои е противопоказно да се занимаваме. Част от купените от магазина вече са подготвени за засаждане и са покрити с предпазна обвивка, съдържаща включително фунгициди. Допълнителната им обработка само ще отмие защитния слой и ще увреди семената.
Ако обаче сме заделили семената от собствената реколта, тогава можем да им помогнем – приготвяме слаб разтвор на калиев перманганат и потапяме овлажнени семена в него за 20-30 минути (по принцип не е добре да потапяме сухи семена в разтвори). След приключване на процедурата семената се измиват с чиста вода.
Готовите семена се полагат върху влажна салфетка и се оставят на топло, най-добре близо до източник на топлина като радиатор или печка. Трябва обаче да внимаваме да поддържаме салфетката влажна, иначе семената ще пресъхнат и кълновете ще загинат.
Между 3-ия и 5-ия ден семената ще почнат да покълват. Ако това не стане до 7-10 дни, спокойно можем да ги изхвърлим – дори да прораснат, растенията ще бъдат слаби и болни.
За засаждане на семената можем да вземем почва от плодороден участък в градината, но решението не е най-доброто – пръстта променя в значителна степен обема си при изсъхване, цепи се и къса коренчетата. Ако добавим обаче в нея малко торф и пясък, коренчетата няма да се повредят.
Не е зле и почвата – подобно на семената – да бъде дезинфекцирана с розов разтвор на калиев перманганат, но тогава ще трябва да отложим засаждането с 2 дни. Ако пък разполагаме с 2 седмици до засаждането на семената за разсада, можем да използваме и препарата триходермин.
Почва, вкарана отвън, пък трябва да бъде оставена да се сгрее от 3 до 5 дни и чак тогава може да се използва за засаждане.
Вариантите за съдове за отглеждане на разсада са много, но в пластмасовите касетки след 20-30 дни растенията трябва да бъдат подхранени с минерални торове. Ако пък нямаме възможност да подхранваме разсада всяка седмица, трябва да използваме по-големи сандъчета или саксийки с обем над 500 милилитра. В пластмасовите съдове пък трябва да направим задължително дренажни отвори, а на дъното да сипем керамзит и чак върху него – плодородна почвена смес.
За засаждането се правят плитки дупки (1-2 сантиметра), в които се полагат по 2 семенца - по-нататък ще отстраним по-слабото растение. След засаждането почвената смес се навлажнява добре с пулверизатор, съдът се покрива с фолио, найлон или стъкло и се оставя в топло помещение до прорастване на семенцата.
Докато растенията не пробият, почвата се полива само с пулверизатор, иначе семената могат да потънат и да не успеят да стигнат до повърхността.