Времето за отглеждане на разсада за догодина е още далеч, но нищо не пречи да започнем подготовката на почвените смеси. А тъй като всяко растение се нуждае от различна биохимична среда, за да вирее оптимално, се налага да се съобразим с типа почва, която да е максимално подходяща за разсада за всеки конкретен зеленчук. Ето принципните положения, към които е добре да се придържаме при подготовката на почвените смеси за разсада на част от най-популярните зеленчукови култури.
Основните съставки за почвата за за отглеждането на разсада за доматите са чимовете и прегорелият оборски тор в равни количества. За да направим структурата по-пореста можем да добавим и малко торф или дървени стърготини – това ще даде възможност за получаване на качествен разсад дори ако използваме обикновена пръст от градината.
При подготовката на почвената смес за разсада на краставиците са необходими 3 части прегорял оборски тор, 1 част пясък и 1 част пръст от чимове. Освен това на всяка кофа от тази смес се добавят 40-60 грама комплексни (комбинирани) торове и чаша дървесна пепел.
Почвената смес за разсада за патладжаните се приготвя на базата на чимове или компост (1 част), към които се добавят 2 части прегорял оборски тор и 1 част едрозърнест пясък. Тези предпочитания на патладжаните са обосновани от по-високите изисквания към плодородието на почвата. Оборският тор трябва да е наистина добре прегорял, за да не предизвика изгаряния на корените. Преди смесването всички съставки трябва да се пресеят добре, за да отстраним камъните, корените на плевелите и евентуалните вредители.
За разсада за зелето се вземат 2 части пръст от чимове, 2 части пясък и 1 част прегорял оборски тор. След приготвянето на сместа на всяка кофа се добавят и 20 грама амониева селитра, 40 грама суперфосфат и 30 грама калиев сулфат. Зелето не е особено придирчиво към плодородието на почвата, но при отглеждането на разсада и след прихващането му в откритата почва се нуждае от редовно подхранване с азотни торове.
Идеалната почва за кромида е пясъкът, затова той е в основата на почвената смес за разсада с 3 части, а към него се добавят по една част прегорял оборски тор и пръст от чимове. На кофа смес се добавят по 4 чаши дървесна пепел. В такава пръст разсадът може да расте без проблеми в продължение на 60 дни. Ако пък се налага да бъде задържан още, ще трябва да го подхраним с минерални торове.