Начало » Новини » Света

Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС

Синор.БГ / 22.12.2024 г.
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията съвместно с Европейският орган за безопасност на храните са изготвили и публикували на 12 ноември 2024 г., бърза оценка на риска за разпространението на Salmonella Strathcona ST2559 в много държави в Европейския съюз и Обединеното кралство, свързано с консумацията на домати от Италия.

В Европейския съюз и Обединеното кралство се наблюдава трансграничен взрив на Salmonella Strathcona ST2559. От 1 януари 2023 г. до 5 ноември 2024 г. са установени 232 потвърдени случая на S. Strathcona ST2559 в 16 държави от ЕС/ЕИП: Австрия (33), Хърватия (3), Чехия (10), Дания (9), Естония (1), Германия (62), Финландия (3), Франция (23), Ирландия (1), Италия (67), Люксембург (2), Нидерландия (2), Норвегия (3), Словакия (5), Словения (2) и Швеция (6). Двадесет и девет случая са установени и в Обединеното кралство.

От проведените национални епидемиологични проучвания, предприети в отговор на епидемията от Salmonella Strathcona в редица страни от ЕС, като носител на инфекцията са идентифицирани малките (чери) домати. Клъстерните анализи за секвениране на целия геном показват, че щамът предизвикал епидемията в различните страни има общ произход.

Епидемиологичните, микробиологичните и проследяващите разследвания на австрийското огнище от 2023 г. и италианското огнище от 2024 г. потвърдиха, че чери доматите от региона на Сицилия в Италия са носител на инфекцията в тези две огнища. Същото заключение е потвърдено и за първоначалното огнището на S. Strathcona ST2559 в Дания през 2011 г.

Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
7152
 

Последни материали
Виж
Оферти се приемат до 11 февруари с доставка между 23 февруари и 23 март
Турция обяви търг за покупката на 255 000 тона фуражен ечемик
Най-силен е спадът в износа към трети страни, а към ЕС е относително слаб
Продажбите на бира в Германия за пръв път паднаха под 8 милиарда литра
За сметка на доставките на ечемик за трети страни през сезона
ЕК пронижи рязко прогнозата за износа на мека пшеница от ЕС
Обзор на зърнения пазар от Софийска стокова борса
Квелекс® – мощен контрол срещу широколистни плевели
Да се проверят посредници, вносители, вериги
БКПЗ: Антимонополната комисия да извърши секторен анализ на пазара на плодове и зеленчуци
Свързани материали
Виж
След проверки на хранителни заведения и преработващи предприятия
Изтеглиха близо 6 милиона яйца от пазара в Румъния заради салмонела в птицеферма
Умъртвяват 36 000 кокошки в птицеферма в село Дражево
Наложиха възбрана на 200 000 яйца в Ямболско заради огнище на салмонела
Внос от Сирия
Взрив на заболявания от салмонела, внесена в 5 европейски държави с халва от Сирия
Няма разпространение на пъпеши със салмонела в търговската мрежа
БАБХ
От продажба са спрени 160 опаковки с хранителна добавка, заразена със салмонела
БАБХ
Унищожени са десет тона пилешко месо от Полша със салмонела
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини