За желаещите да пробват нещо ново на практика няма ограничения, а когато се замислим колко време и усилия трябва да употребим, за да получим годни семена за разсад от собствен материал, идеята идва сама – защо да не засадим семената направо с доматите, като нарежем зеленчуците на парчета? Та нали дори изхвърлени остатъци от домати в компостната яма се изхитряват да прокарат? Да не говорим, че понякога и в купешките домати откриваме прораснали семена. Освен това засаждането е по-лесно от това на семената.
За целта е нужен здрав зрял домат, който се разрязва надлъжно на кръгове с дебелина до 1 сантиметър (естествено, крайните „окръжности” не вършат работа, защото там липсват семената). Поставяме резенчетата в съдовете с приготвената за разсада пръст и ги засипваме със слой почва от 1 сантиметър, след което покриваме съдовете с найлон.
До седмица доматените семена прорастват. След появата на първите кълнове найлонът се маха, а съдовете се поставят на топъл слънчев перваз. След около 2 седмици, когато се появят първите истински листенца, трябва да пикираме растенията в индивидуални саксийки.
Докато разсадът расте, трябва да го подхранваме 2 пъти месечно. С поливането – веднъж седмично – обаче се внимава много, тъй като водата не трябва да попада върху листенцата. При нужда може да се осигури и допълнително осветяване (зависи от продължителността на деня, т. е. от момента, в който започнем отглеждането на разсада).
Пресаждането на такъв разсад не се различава от това на отгледания от семена.
Методът е изключително подходящ при недостиг на време, както и за рядко срещаната порода на мързеливите градинари, при които често меракът за отглеждане на собствена продукция надхвърля многократно желанието за полагане на необходимите усилия.