И при най-организираните градинари се случва да не сколасат с някоя от дейностите в градината, особено ако времето не е на тяхна страна. Така че ако не сме успели да засадим чесъна през есента, не е необходимо да се тюхкаме – можем да го направим и в ранна пролет. За целта обаче междувременно трябва да извършим някои действия като подготовка за ранното пролетно засаждане и за да може посадъчния материал да издържи до затоплянето на времето, защото шансовете да изсъхне или изгние са големи. Необходимо е и да изчакаме да натрупа сняг.
Скилидките на чесъна се засаждат в съд с пръст на дълбочина 3-5 сантиметра плътно една до друга. Между редовете се оставя разстояние от 6-8 сантиметра. След това съдът се закопава в пряспа, като предварително се завива в слама.
Когато напролет почвата се затопли, скилидките се засаждат на същага дълбочина в лехата. Трябва обаче да се внимава при изваждането им, за да не бъдат откъснати прорасналите коренчета. При нормално развитие такъв чесън дава отлична реколта, само че 2-3 седмици по-късно от засадения през есента.
Ако не приложим този начин на действие, засадените през пролетта скилидки ще дадат обилна зеленина, но главите ще останат дребни. Ако пък се случи сухо време, може да не се стигне изобщо до формирането на глави.