Чесънът е култура, която е много взискателна към плодородието на почвата. Правилната и навременна подготовка е едно от основните условия за получаване на високи добиви като количество и качество.
Подготовка на почвата
Подготовката на почвата трябва да започне 1-1,5 месеца преди засаждане на чесъна, а колкото по-рано, толкова по-добре. По възможност може да започне още през август. Чесънът предпочита плодородни почви с неутрална до леко кисела реакция – рН 6,5-7.
Тънкости при отглеждане на зимен чесън за добра реколта
Реколтата от чесън пряко зависи от вида на предшественика. Той не трябва да се засажда след култури от семейство Картофови или да се отглежда няколко години подред на едно и също място. Чесънът и лукът принадлежат към един и същи род растения (Allium). Следователно много от техните изисквания към условията на отглеждане са сходни, както и болестите и вредителите.
Къде и какви сидерати трябва да се сеят в края на лятото
Бобовите култури, тиквите, тиквичките, краставиците и зеленолистните зеленчуци са добри предшественици на чесъна, но има едно важно условие – не бива да се засаждат в непосредствена близост до тях.
Зимният чесън не трябва да се отглежда след друг вид чесън. Засаждането по-продължително на едно и също място води до факта, че вредителите и гъбичните спори на патогените се заселват на участъка, увеличават се и бързо нападат новите растения.
Чесънът расте най-добре в леки песъчливо-глинести почви. Подготовката на почвата преди засаждане е следната:
– качествена обработка на дълбочина 25-30 см, като се отстраняват всички плевели;
– към добре обработената почва се добавят 6 кг хумус, 20 г калиева сол (калиев хлорид) и 30 г суперфосфат на 1 квадратен метър;
– няколко дни преди засаждане на чесъна (5-7 дни) се внася амониев нитрат в количество 10-15 г/м2;
– задължително навлажняване на сухата почва;
– оформят се добре подравнени лехи, а редовете се поставят на разстояние 25-30 см един от друг.
Реколтата от зимен чесън се намира в пряка зависимост и от дълбочината на засаждане. Разстоянието от върха на скилидката до повърхността на почвата не трябва да надвишава 4 см. Ако засадим чесъна по-дълбоко, главите ще останат дребни и няма да се съхраняват добре. Чесънът, засаден на по-малка дълбочина, може да се повреди при продължително ниски температури.
Внасянето на калиев хлорид при подготовката на почвата е важно, защото: той повишава имунитета на растенията срещу суша; повишава имунитета за заболявания като брашнеста мана, ръжда и гниене; стимулира покълването; укрепва стъблата на растенията. Важно е да се спазват строго количествените норми, а предозирането води до сериозно увреждане на растенията.