Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
28.04.2025 г.

Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата

Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата

В последните години фузариозата, причинена от гъбните патогени от рода Fusarium, се среща все по-често в България и се утвърди като една от вредоносните болести, засягащи пшеницата. Тя може да доведе до съществено редуциране на добивите, но също така и да компрометира качеството на продукцията.  Всичко това води до икономически загуби за земеделските стопанства.

В отговор на тези предизвикателства и във връзка с недооценяването на проблема от професионалното съсловие в България, Байер проведе професионално пътуване за водещи земеделски производители до Турция, където представи добри практики и методи за контрол на фузариозата в житни.

Байер

Милен Мильов и Павел Павлов от Байер България представиха пред фермерите професионална презентация с фокус върху етапите на развитие на болестта, методите за диагностика и препоръки за контрол на фузариозата.

Основен акцент беше и най-новият фунгицид от Байер – Вариано® Xpro. Това е продукт от най-иновативната технология Xpro, обединяваща в един фунгицид балансирана  комбинация от три активни вещества и висококачествена формулация, осигуряваща сигурност и безопасност на третирането в различни агроклиматични условия.

 Байер

Вариано® Xpro съдържа най-новото активно вещество на Байер от групата на стробилурините -  флуоксастробин.

Вариано® Xpro осигурява широк спектър на контролираните болести в житни, съчетан с дълготраен контрол  и отличен зелен ефект. Фунгицидът допринася за увеличаване на добива и за прекъсване на резистентността на патогените.

За ефективна борба с фузариозата в житни и различните видове коренови и базични гниения, Байер съветва земеделските производители да използват качествен обеззаразител на семената като Баритон® Супер, Редиго® Про и Ламадор®. Много важна следваща стъпка е третиране във фаза братене на пшеницата и ечемика с продукти като Инпут® и Солигор®, които имат регистрация за снежна плесен и фузарийно кореново гниене.

Последната задължителна стъпка  е предцъфтежното третиране за контрол на фузариум по класа с продукти като Аскра® Xpro, Вариано® Xpro, Зантара® и Прозаро®.

Презентация пред партньорите на Байер направи и гл.ас. Звездомир Желев, който разказа за опита в Бълагрия с контрола на фузариозата.

Фузариум

Фермерите от Бълагрия имаха и възможността да посетят опитно поле близо до  турския град Текирдаг, да видят на място как е изведена борбата с фузариозата,  да обменят опит с домакините от Турция и да получат съвети за справяне с патогена.

Чрез това професионално пътуване до Турция, екипът на Байер предостави на водещи земеделски производители уникална възможност да научат как да се справят с предизвикателствата, свързани с фузариозата в житни. Болестите от род фузариум са широко разпространени и в съседни държави на България.

Благодарение на обменения опит и иновациите, представени от компанията, участниците ще могат да бъдат още по-подготвени за бъдещето на своето земеделие. 

Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата
3184
 

Последни материали
Виж
Саудитска Арабия закупи 621 хил. тона мелничарска пшеница
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
По повод бюджета на ЕС след 2027 г.
На 20 май „Копа и Коджека“ организира протест в Брюксел
Подхранване на пипера след засаждането му на постоянно място
Министерството на земеделието вече стъпи в Еврозоната
Изхвърлят пласмасовите съдове за съхранение на вино с нормативни промени
Намалява обработваемата площ за почти всички други зърнени култури
Германия увеличи значително площите със зимна пшеница и овес за реколта 2025
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини