Ден преди бойкота на търговските вериги, чиито цени на основните храни изпразниха семейните ни портфейли не за месец, а за седмица-две, едва ли някой потребител би повярвал, че с тази акция държавната администрация би променила нещо в „пазарната система“ на ценообразуване, изфабрикувана и напълно бетонирана от притежателите на супермаркети в страната. Ако се обърнем назад, ще ви припомним стотиците мнения на земеделски производители на плодове и зеленчуци, отразявани от всички земеделски медии в страната, които през последните 2 десетилетия неведнъж търсеха държавна защита срещу спекулата на търговците при изкупуване на готовата продукция. Само че единственият отговор, който получаваха, беше как държавата не можела да се бърка в пазарните отношения.
Докарахме я дотам, днес секторът на плодовете и зеленчуците да е пред изчезване, а всички ние като потребители да зависим изцяло от европейския и балкански внос, ценообразуван основно от търговците.
И понеже в шумотевицата преди бойкота се включиха и политици, и икономисти, решихме да потърсим мнението на реалните производители, които през последните 20 години някак си не намериха защитници срещу търговския произвол, налаган при изкупуването на продукцията им. Един от тях е дългогодишният производител от Пловдивдско Красимир Кумчев, който неведнъж е доказвал, че освен опит в градинарството и зеленчукопроизводството, е трупал знания в счетоводството, търговията и мениджмънта, които може да предаде и на хората във властта.
Без да се връщам много години назад, ще припомня само някои интервюта, давани пред синор.бг от Красимир Кумчев след 2020 г., с които той нееднократно е предлагал идеи на ръководствата на министерството на земеделието. Тези идеи не бяха поети от тогавашните управленци, въпреки че фермерът знаеше как до 2027 година поне 40 на сто от плодовете и зеленчуците на пазара биха могли да бъдат с етикета „произведено в България“.
Кумчев: Спрете кражбите в земеделието
През последните три години експертът се отказа от медийни изяви, защото се умори от липсата на чуваемост от страна държавниците. За да не настъпи тишина сред политиците и след утрешния бойкот, организиран от граждански и потребителски организации, публикуваме част от последния пост на Кумчев, качен на интернет страницата му, където той дебело подчертава, че „ЕВРОПА Е ПРЕД ДВА ИЗБОРА - ЛОШ И ПО-ЛОШ“. Преди повече от петнадесет години в едно от своите интервюта Красимир Кумчев „определи Общата селскостопанска политика за СБЪРКАНА, тогава това предизвика шок сред хората, които безкритично се отнасят към всичко, казано от НАЧАЛНИЦИТЕ“. Днес „Европа, макар и с огромно закъснение, вече е съгласна с това мое твърдение и мога да кажа, че континентът гори“. Като изход Кумчев предлага„две опции за реакция. За съжаление, едната е лоша, а другата е по-лоша. ЛОШАТА е ЕК да остави същите регулации по отношение екоизискванията при производството на храни. Само че тогава напрежението сред фермерите ще продължи, дори има потенциал да ескалира. ПО-ЛОШАТА е да въведе същите изисквания към страните извън ЕС, които оперират на европейския пазар. Тогава обаче в Европа ще настъпи глад! Защото проблемът не е само във вноса от Украйна, но също този от Турция, Мароко, Египет, Китай, Нова Зеландия, Чили, Аржентина и редица други. Големият проблем за всички е, че вече не произвеждаме, а природата ни поднася все повече предизвикателства.
Като експерт Кумчев и сега има готово решение срещу войнстващия ценови диктат на веригите, затова и на интернет страницата си той предлага решение, защото с конкретни правила проблемът може да бъде решен. „Нямам самочувствието на експерт, който говори от последна инстанция, но мога да предложа правила за справяне с кризата и очаквах някой от отговорните фактори поне да ме изслуша“, коментира Кумчев. Искрено се надяваме да се намери държавен служител, готов да се запознае с предложенията на земеделеца, защото „лозето не иска молитва, а мотика“, както е казал народът.
Екатерина Стоилова