Начало » Новини » Страната

Отличиха бъдещи ветеринари за спасителни акции при летните пожарите

Спасение на диви животни
Синор.БГ / 08.12.2025 г.
Отличиха бъдещи ветеринари за спасителни акции при летните пожарите

Снимка: Министерство на земеделието и храните

На официална церемония днес земеделският министър Георги Тахов връчи отличия на 12 студенти от Ветеринарномедицинския факултет на Тракийски университет в Стара Загора и на двама ученици от Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“. Младите доброволци взеха участие в дейности по опазване на дивите животни по време на горските пожари през 2025 г., подпомагайки обходи и спасителни действия в засегнати територии в цялата страна.

Студентите и учениците са участвали в теренни обходи след повече от 20 пожара на територията на областите Стара Загора, Ямбол, Бургас, Пловдив, Сливен, Варна, Перник, Благоевград и Пазарджик. „Само изброяването на тези райони показва мащаба на дейността им и реалната загриженост, която вие сте проявили към беззащитните животни, попаднали в беда. Прекрасно е да имаме млади хора, които дават достоен пример за подражание,“ заяви министър Тахов.

Той акцентира върху значението на доброволческите усилия за опазване на биоразнообразието, което е един от водещите приоритети в политиките на Министерството на земеделието и храните. Министърът изрази благодарност към академичната общност на Тракийския университет и към Студентски екологичен клуб „BARBATUS“ за инициативата и активната подкрепа в един от най-трудните пожароопасни сезони през последните години.

Тахов отбеляза и символиката на датата на награждаването – на студентския празник 8 декември и в навечерието на Деня на ветеринарния специалист – 14 декември. „Не спирайте да давате най-доброто от себе си – в учението, практиката и във всяко свое начинание. Доброто винаги побеждава и се оценява високо,“ каза в заключение министърът. В церемонията участваха и началникът на кабинета на министъра г-жа Мая Митева, и заместник-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев.

Отличиха бъдещи ветеринари за спасителни акции при летните пожарите
1636
 

Последни материали
Виж
Само броят на свинете расте
Животновъдството в ЕС се пренарежда: спад при говеда, срив при овце и кози
На изложбата Природа, Лов, Риболов
Н. Василев: Заради трофеите от дивеч искаме да сме домакин на ЕКСПО 2031
Съвети към градинарите
Пазете корените на разсада от хипотермия
Срещи с бранша
Браншови съюз предлага решения за напояването и незаконния внос на храни
МЗХ
Дава се срок за корекции по фактурите за газьола - от 23-и до 27 март
Решения на МС
Държавата задейства три ведомства в акция „Чиста храна“
Свързани материали
Виж
Важно
Благоевград започва ранна кампания за борба с пожарите след бедствието в Пирин
МТСП
Купуват дронове и техника за гасене на пожари в 245 общини
Световната метеорологична организация
Януари 2026 – месец на климатичните крайности и бедствия по света
Нормативни промени
Собствениците на гори получават право на сеч при пожари и бедствия
Изследователският център на ЕК
България е сред най-засегнатите от горски пожари държави в ЕС през 2024 г.
Натискът на еколозите продължава
WWF внесе в МС подписката с искане за покупката на самолети за гасене на пожари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини