Начало » Пазари » Зърно
10.09.2024 г.

Всяка година в света до 23% от прибраното зърно се губи по време на съхранението

Всяка година в света до 23% от прибраното зърно се губи по време на съхранението

Всяка година в света до 23% от прибраната реколта се губи по време на съхранението на зърното поради увреждане от вредители и патогени, което води до значително влошаване на хранителните, фуражните и посевните качества. Зърното и продуктите от него се увреждат от повече от 300 вида житни вредители.

От началото на годината специалистите от филиала в Красноярск, Русия са идентифицирали повече от 8,3 хил. тона зърно, заразено с вредители.  Специалистите от изпитвателната лаборатория на филиала в Красноярск на Федералната държавна бюджетна институция „Център за оценка на качеството на зърното“ провеждат изследвания за потвърждаване на качеството и безопасността на зърнените култури. По техни данни от началото на годината, според резултатите от изследванията на зърнени култури (пшеница, ръж, ечемик, овес, елда), експертите на филиала в Красноярск на държавната институция „Център за оценка на качеството на зърното“ са установили 33 случая на заразяване на зърнени продукти с вредители на хлебни запаси в партиди с общо тегло над 8,3 хил. тона.

В 18 проби ечемик са открити заразени със суринамски и късоух мухоморки, рогати щурци, широколистен бръмбар, зърнов бръмбар, а в 11 проби овес, две проби пшеница, две проби ръж и една проба елда са открити заразени с житни акари и бръмбари.

Експертите напомнят, че по време на съхранението зърното е изложено на широк спектър от неблагоприятни въздействия. Повишената влажност и значителното замърсяване могат да доведат до самонагряване на зърнената маса и до началото на процеса на гниене, в резултат на което зърното става токсично и негодно за консумация от човека и за храна на селскостопанските животни. Най-големите загуби на зърно по време на съхранението са свързани с дейността на стоковите вредители, които причиняват големи щети в резултат на високата степен на адаптация към условията на живот, високата плодовитост и бързото разпространение.

Икономическите щети, причинени от житните вредители, са значителни - в резултат на тяхната дейност се намалява теглото на продуктите и значително се понижава тяхното качество. Зърнената маса придобива мирис на горчилка, става на бучки, а кълняемостта на семената е катастрофално намалена. Например в случай на масово размножаване на житни акари загубите на кълняемост на семената на пшеницата и ръжта могат да достигнат повече от 50 % за 1-2 месеца.

За да се спаси реколтата, експертите препоръчват да се извърши карантинна фитосанитарна дезинфекция на зърното с помощта на съвременни високоефективни пестициди, включени в Държавния каталог на пестицидите и агрохимикалите, разрешени за употреба.

Припомняме, че карантинната фитосанитарна дезинфекция е процедура за унищожаване, отстраняване и лишаване от репродуктивна способност и жизнеспособност на вредителите, която е и най-важното звено и задължително изискване на страните вносителки при подготовката на зърното за експортни пратки.

Всяка година в света до 23% от прибраното зърно се губи по време на съхранението
3472
 

Последни материали
Виж
Работна група обсъди насоките за предстоящия прием за консултантски услуги по Стратегическия план
8 900 стопани подадоха документи за подпомагане
41,68 лв./ха е ставката за хектар царевица с щети от сушата през 2024 г.
Новите моменти в Кампания 2025 за животновъдите обсъдиха в Сандански фермери и експерти
Форум
Бурджев: Над 42 млн. лева е помощта за свиневъдите през тази година
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
При губещото позиции на пазара скъпо слънчогледово масло
Запасите от слънчоглед в Черноморския регион ще стигнат до края на сезона
Свързани материали
Виж
НСИ: Спад на обемите и понижение на цените в селското стопанство
58 000 тона рапица пристигна във Варна
Русия очаква ръст на засетите площи с 1 млн. хектара
Искат забрана за износа на украинско зърно през Констанца
Актуализирани прогнози за търсенето и предлагането на зърнени култури на ФАО
Индексът на цените на храните на ФАО остава стабилен през март
Повишаването на котировките на растителните масла компенсира по-ниските цени на пшеницата, царевицата, ориза и захарта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини